search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
כנס המחלקה לארכיטקטורה בבצלאל
הגדל

כנס של המחלקה לארכיטקטורה ,"שימור ככלי לפרשנות" ,יתקיים בבצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים.
הכנס יתקיים ב-10.4.08 ופתוח לקהל הרחב

מטרת הכנס לפתח ולחדד את הדיון בנושא:

כיצד מופיעים זיכרונות היסטוריים בישראל  וכיצד הם מוצגים באתרי שימור שונים.

כנס בנושא שימור ככלי לפרשנות יתקיים ביום חמישי, 10.4.08 בין השעות 15:00 – 20:30, באולם ההרצאות במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, הבניין ההיסטורי, רחוב בצלאל 1 , ירושלים.

פרשנות באתר שימור היא הצורה בה מוסברת  ההיסטוריה של האתר למבקר בו, פרשנות זו יכולה להיות בעזרת שילוט, בהסברה של מורי דרך, כמו גם באמצעות שימוש  במודלים וירטואליים המשחזרים את העבר.  בישראל עד לאחרונה  היה מקובל כי השימור מדגיש בעיקר את תולדות התנועה הציונית ותקופת הקמת המדינה. פרשנות חד מימדית זו שמה לעיתים  קרובות בצד זיכרונות אחרים וקהילות אחרות, שחיו במקום כמו הקהילות הערביות, עולי הרגל הרוסים, האנגלים, הטמפלרים הגרמנים ואחרים.

מטרת הכנס לפתח ולחדד את הדיון בנושא כיצד מופיעים זיכרונות היסטוריים בישראל  וכיצד הם מוצגים באתרי שימור שונים. הכנס יעסוק גם בשימור עצמו ככלי לפרשנות. באמצעות השימור מחליטה החברה מהם האתרים הראויים להיחרט בזיכרון הקולקטיבי שלה ואילו חלקים יימחקו ולא יבואו לביטוי במרחב הציבורי. תפיסה חדשה יותר של תחום השימור גורסת כי פרשנות של אתרי מורשת  תרבות  אמורה  להתייחס לכלל הקהילות שעברו במקום ולהציג את סיפורן, גם אם הסיפורים נמצאים  בקונפליקט. יונה וייץ מבצלאל תדבר על הפוליטיקה החברתית  שמאחורי הבניית הזיכרון הקולקטיבי.

נושא המורשת הערבית הבנויה והצגתה  במרחב הישראלי יעלו במספר הרצאות:פרופ' לארי אברמסוןיציג את נקודת המבט המשתנה לאתר צובה, אדריכל שמואל גרואג מבצלאל ינתח את תופעת השימור הגורף של המורשת הטמפלרית מול אי השימור של המורשת הפלסטינית,  האדריכל אמנון בר אור יתייחס  לנושא השימור ככלי להכחשה.

הארכיאולוג  ד"ר נזמי גובאיציג עבודה המבוצעת בכפרים בגדה המערבית בה הופך השימור לכלי למענה על צרכי הקהילה.  חוקרת התרבות ד"ר תמר ברגר מבצלאל תציג  חלקים ממחקרה העוסק בנמל התעופה בלוד כ"מקום לא מקום", רענן כסלו מרשות העתיקות ידבר על הפרשנות של שימור באתרים ארכיאולוגיים. הארכיאולוג ד"ר  רפי גרינברג אשר יתמקד באתר  החפירות ב"עיר דוד" בסילואן. צוות פרויקט PUSH, פרופ' מייק טרנר מבצלאל והאדריכל עוסמה חמדאן, יציגו פרויקט ניסיוני להצגה מקבילה של מספר נרטיבים באתרי שימור ישראלים ,פלסטיניים וירדניים.

אורח הכנס הוא מר ניל סילברמן יו"ר הוועדה העולמית לפרשנות ותצוגה באיקומוס ICOMOS ICIP))- הארגון המייעץ לאונסקו בכל הקשור לאתרי מורשת עולמית. הרצאת האורח תעסוק בדוגמאות בינלאומיות לפרשנות באתרי מורשת ובשאלה כיצד ניתן לשלב בין ערכי שימור עולמיים לקהילות מקומיות.

הכנס פתוח לקהל הרחב, הכניסה חופשית

הכנס יתקיים בבצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים, הבניין ההיסטורי, רחוב בצלאל 1, באולם ההרצאות במחלקה לארכיטקטורה,

בין השעות 15:00 – 20:30

הכניסה לכל האירועים חופשית ופתוחה לקהל הרחב

 

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק