search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
ורדי כהנא בגלריה ויצו בחיפה
הגדל

בתערוכה מקיפה זו , ורדי כהנא מציגה בגלריה של האקדמיה לעיצוב ויצו חיפה עבודות מעשרים וחמש שנות עבודתה כצלמת. הפריסה מקיפה ארבעה גופי עבודות משמעותיים ביצירתה, החל מהתקופה הראשונה בה הייתה צלמת שטח וצילמה הפגנות ואירועים פוליטיים, כמו התמונה האחרונה בחייו  של אמיל גרינצוויג, 1983,  בהפגנה  של שלום עכשיו בירושלים  בדרישה להקמת ועדת חקירה בעקבות אירועי סברה ושתילה.

 

יוצגו צילומים מעבודתה המתמשכת במגזינים ועיתוני סוף שבוע, שם היא פועלת כצלמת סטודיו  ומצלמת אנשים בשיח הציבורי. בנוסף, תוצג סדרת עבודות שצולמה בין 1990ל-1996 בה היא מתארת את מהלך מחלתה ופטירתה של חברתה גילי פתיר וכן עבודות מפרויקט "משפחה אחת", גילישאותו החלה לפני כחמש עשרה שנה, ובו תיעדה את משפחתה הגרעינית והתפצלותה רבת הפנים.

כל גוף עבודות מתאפיין בגישה צילומית ופסיכולוגית אחרת. הריכוז מאפשר התבוננות והשוואה.

 

בצילומי האילוסטרציה בעיתונים פועלת ורדי כמפרשת חברתית. היא מפעילה על מצולמיה את הידע וההקשר החברתי בו הם פועלים, במקביל לניסיון פיצוח של אופיים הפרטי.  צילומיה כאן עשירים בדמיון, אלגוריות הלקוחות מעולם האמנות, יכולת הפקה של סטים מורכבים, ותכנון מוקפד מראש בכל שלב . תהליך העבודה הזה נעשה בתוך סד של עבודה מוזמנת המוגבלת בזמן ובמקום.

 

בתיעוד מחלתה של גילי פתיר ניכר שיתוף פעולה עמוק בין הצלמת למצולמת. למעשה זהו פרויקט משותף לשתיהן. כשגילתה גילי את דבר מחלתה פנתה ביוזמתה לורדי בבקשה לתיעוד של שלבי מחלתה "כדי שאנשים ידעו איך המחלה נראית ואיך אפשר למרות הכל לחיות איתה." התמונות מוארות באור רך, הרקע נקי מהפרעות. בישירות ובכנות נוצר הקשר של הצופה עם גילי והעובר עליה.

 

הסדרה של תיעוד משפחתה, גם היא סדרה מתמשכת, שהחלה לפני כחמש עשרה שנה. פה יוצאת ורדי לשטח כדי לצלם את ענפי משפחתה השונים באזור מגוריהם. תחילת ייסוד משפחתה היא בעלייתן ארצה של אמה ושתי אחיותיה, לאחר שחרורן ממחנה השמדה. גם אביה ושני אחיו עלו כפליטים מאירופה. כיום יש במשפחה ארבעה דורות ויותר ממאה וחמישים בני משפחה המתפצלים באמונותיהם ומקום מגוריהם לפי כל גווני המפה הפוליטית –דתית בארץ. חלקם מתגוררים בחו"ל. בפרויקט זה ורדי איננה עוסקת בפרשנות חברתית או פסיכולוגית.  היא מתארת את קרוביה כסימנים חברתיים. דמותם הטבעית, בגדיהם האופייניים להם, כשהם עומדים ומייצגים את עצמם ואת  הקהילה שאליה הם משתייכים. הצילומים מעידים על הרב גוניות הישראלית תוך תמיהה אמיתית על מהי משפחה בעידן הפוסט מודרני.

 

ורדי כהנא היא בוגרת המדרשה לאמנות. למדה אמנות במסגרות פרטיות מגיל עשר. הציגה תערוכות יחיד בגלריית קמרה אובסקורה ב 1992,  במוזיאון לאמנות ישראלית ברמת גן  ב 2001,  בבית האמנים בתל אביב ב 2007 וכן במוזיאון תל אביב , גלריית אנדראה מייזלין בניו יורק ובגלריה ארמנו טדסקי בטורינו ,איטליה. כן הציגה בתערוכות קבוצתיות רבות בארץ ובחו"ל.

הפתיחה ב-9.1.08 בשעה 20:00 תלווה בדברים של חנוך מרמרי. 

 

 

 

         הגלריה באקדמיה לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה רח' הגנים 21, המושבה הגרמנית, חיפה  

         טל :   04-8562502

   א' – ה' 10:00 – 18:00, ו' 10:00 -13:00, שבת  13:00-10:00

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק