search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

צילום כבימוי של מציאות . גלעד ברעם ב"פוטוסקייפ"

24/02/2011
הגדל

גלעד ברעם מציג בגלריה טבי את המיצב "פוטוסקייפ" . מיצב זה, שיוצג בגלריה טבי לאמנות בתאריכים 24.2-24.3.2011, מהווה המשך ישיר לפרוייקט הגמר שלו בבצלאל, עליו זכה בפרס מטעם מכון שפילמן לחקר הצילום . הצלם הוא בעצם כבר לא המצלם אלא זה שמביים את המציאות ונמצא בתפקיד המתווך . הדימויים נלכדים על ידי ה"במאי/צלם" על ידי עדשות מרוחקות המופעלות על ידי "סוכנים" או "נציגים " מרוחקים , או לחילופין על ידי ניהול תוכנה הנשלטת ע"י ה"במאי/צלם". לפיכך ניתן להגדיר את העבודה של גלעד ברעם גם כהרהור פילוסופי אודות מעמדו של הצילום בעולם העכשווי ועל האופן שבו הטכנולוגיה והאינטרנט מאפשרות לנהל ולביים ייצור אינסוף של דימויים חדשים.

 

המיצב "פוטוסקייפ" מורכב משני חלקים:

חלקו הראשון של המיצב כולל מדפסת הזרקת דיו שמופעלת על ידי המחשב שלצידה. המדפסת מדפיסה ללא הפסקה דימויים ממנוע החיפוש "Google Images", ש'נבחרים' אקראית על ידי אלגוריתם מיוחד שנכתב על ידי ברעם. התכנה מזינה את מנוע החיפוש בקבצי אותיות (מחמש אותיות ומעלה) אקראיים ומשתנים ובכל פעם 'בוחרת' מחדש את הדימוי הראשון שעולה בדף האפשרויות. הדימויים השונים מודפסים על נייר שמוזן אל המדפסת שוב ושוב באופן מעגלי וכך נוצר קולאז' משכבות של דימויים, כאשר בסוף כל שבוע נגזר סרט הנייר, נשלף מהמדפסת ונתלה על הקיר. בתום התערוכה צפויים להיות על הקיר כחמישה סרטי נייר, המרובדים באלפי דימויים אקראיים שנפלטו מתוך מנוע החיפוש המקוון.

 

פרוייקט צילום בינלאומי של גלעד ברעם מהווה את חלקו השני של המיצב . הפרוייקט ,שנעשה בשנה החולפת, מורכב מרשת ענפה של אנשים שונים הפזורים ברחבי העולם, שנענו לקול קורא שהופץ על ידי ברעם בדואר אלקטרוני וניאותו "לארח" את מצלמתו במרחב שמוגדר על ידם כ"מרחב הפרטי". כך יוצא שאנשים אלה משמשים 'סוכנים' במנגון שאותו ברעם מכנה "צילום בשלט רחוק" – צילום באמצעות תקשורת וידאו באמצעות האינטרנט. השיחות עם 'הסוכנים' והצילומים עצמם נעשים באמצעות תכנת סקייפ. ברעם מבקש מהם להציג בפניו את סביבת המגורים שלהם: הנוף הנשקף מחוץ לחלון ביתם, הרחוב, הגינה, החצר האחורית. בהנחייתו והכוונתו, נעים ה"סוכנים" עם מצלמת האינטרנט בחלל הפרטי שלהם, כשעדשת המצלמה מכוונת אל המרחב הציבורי המקיף את אותו חלל. אקט הצילום, במקרה זה, אפשרי אך ורק באם קיים שיתוף פעולה מלא (וצייתני, יש לציין) עם האדם הנמצא מהעבר השני. מצלמות האינטרנט השונות שבידי ה"סוכנ/ת" משמשות מעין הארכה לעדשת המצלמה שלו, שניצבת מול מסך המחשב בחדרו בירושלים ומצלמת את אותם נופים.

 

שיח גלריה יתקיים בכל יום שישי במהלך התערוכה, במהלכו ייתלה פלט ההדפסה השבועית על הקיר, ויושם מחזור חדש של נייר. "פוטוסקייפ 2.0" תערוכת היחיד הראשונה של גלעד ברעם.מדי יום שישי בשעה 11:00 בבוקר יתלה על קיר הגלריה פלט חדש באורך 9 מטרים, עם אלפי דימויים אקראיים.

התליה תלווה בשיח עם האמן והאוצרים

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק