search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
הדיאלוג עם ואן גוך באמנות המקומית- במוזיאון בית ראובן
רות שלוס חבישות בעקבות ואן גוך (הגדל)

 

 

בימים אלה לקראת שנת המאה של תל-אביב מוזיאון בית ראובן חוגג רבע מאה משל עצמו, לרגל פעילותו כבר 25 שנה.

התערוכה שנבחרה לציון החגיגה מקיפה יצירות של 38 אמנים ישראלים לדורותיהם בדיאלוג עם האמן ההולנדי ואן גוך.

 

 

 

האמנים המציגים בתערוכה:

אביבה אורי, אניסה אשקר, מיכאל איזמן, יואב אפרתי, אריה ארוך, ציבי גבע, יאיר גרבוז, משה גרשוני,

דוד הנדלר, שריף ואכד, מאיה כהן-לוי, כומר ומלמד, רפי לביא, אורי ליפשיץ, עופר ללוש, חיים מאור,

יעקב מישורי, יהושע נוישטיין, לאה ניקל, מיכאל סגן-כהן, יהודה פורבוכראי, מאיר פיצ'חדזה,

מנשה קדישמן, מיכאל קובנר, אלכס קרמר, לאופולד קרקואר, ידיד רובין, ראובן רובין, אוסוולדו רומברג, אורי רייזמן, פיליפ רנצר, תום שובל, יהודה שטנגר, יחזקאל שטרייכמן, רות שלוס, הנרי שלזניאק,

ערן שקין, יגאל תומרקין.

מנשה קדישמן רועה ברזל

 

 

הסיבה לפתיחתה של התערוכה הינה ציור לא מוכר של ראובן רובין "הומאז' לוינסנט" שבציור זה ראובן ציטט דיוקן עצמי של ואן גוך, שהתגלה באוסף פרטי לפני מספר שנים. מחוות של אמן לאמן אינן מפתיעות, הן יוצרות דיאלוג מתמשך ורצף בתולדות האמנות , אך התערוכה שתיפתח בבית ראובן מראה שבמקרה של ואן גוך יש תופעה רחבת היקף ורב גונית במיוחד, מעין פרק מובלע המספק זווית התבוננות נוספת לבחינת הלכי הרוח וחיפושי הדרך של האמנות הישראלית.

 ראובן רובין, מחווה לוינסנט, 1940 בקירוב

 

מבין האמנים היו כאלו שנמשכו אל המיתוס שנקשר בדמותו ובמותו של האמן הדחוי ואל סיפור חייו. אחרים הושפעו במיוחד מהגעש האקספרסיבי ביצירתו ומלבטיו שנחשפו במכתביו המפורסמים. יש שבחרו להגיב לצדדים הצורניים- אסתטיים של יצירתו. ממרחק השנים הגיבו יוצרים מקומיים גם להיבט הקלישאי והאבסורדי של התופעה של יוצר שסימל יותר מכל את דמות האמן המיוסר, ויצירתו הפכה לסמל יוקרה שובר שיאים בבורסת האמנות.

 

 

לאה ניקל מחווה לואן גוך, 1990

 

מעבר להתייחסות הפרטנית, פריסת העבודות מניבה רשמים על תפיסת הזהות המקומית, ועל יחסי פריפריה מול מרכז באמנות המקומית. בהקשר זה מאזכרת התערוכה בבית ראובן את תערוכת ואן גוך יוצאת הדופן שהתקיימה  בביתן הלנה רובינשטיין, במוזיאון תל-אביב ואח"כ בחיפה, בשנת 1963.  מסתבר שגם כעבור כמעט 50 שנה, ואן גוך איתנו, לא רק באמצעות שניים מציוריו באוסף מאייר במוזיאון תל-אביב. ניתן לגלות את עקבותיו ביצירה המקומית. ששים העבודות בתערוכה בבית ראובן הן רק חלק מתופעת ואן גוך במקומותינו.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק