search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
הפאר והתחכום של אמנות בתי הכנסת ברומניה
כנס מדעי בינלאומי מלווה בתערוכת צילומים ,של המגמה לאמנות יהודית באומיברסיטת בר אילן והמכון לתרבות רומנית (ICR) בתל אביב , פתיחה ב-24.2.08
זכויות הצילומים שמורות לתיאודור ראיליאנו (הגדל)

 מאות רבות של בתי-כנסת הוקמו בחבל מולדובה שברומניה במאה התשע-עשרה ובתחילת המאה העשרים. רק מעטים מהם שרדו עד היום, אולם די בהם כדי לחשוף את המסורת האמנותית העשירה של יהודי רומניה.
המגמה לאמנות יהודית באוניברסיטת בר-אילן והמכון לתרבות רומנית (ICR) בתל-אביב מארגנים כנס מדעי בינלאומי "אמנות ואדריכלות בתי-כנסת ברומניה." יוזמי הכנס מפגישים חוקרי אמנות, אדריכלות, תרבות והיסטוריה מאוניברסיטאות ומוסדות מחקר ומדע מאירופה עם עמיתים בתחומי מחקר אלו בארץ. הכנס יהווה מנוף לקידום המחקר בתחום תרבות יהודי רומניה בכלל ואמנות בתי-הכנסת ברומניה  בפרט. אמנות עשירה זו הינה נדבך חשוב  במורשת התרבותית של עם ישראל וחלק אינטגרלי מתרבות הרומנית.
 
צילום תיאודור ראיליאנופתיחת הכנס תתקיים אי"ה ביום 24 בפברואר באוניברסיטת בר-אילן בנוכחותם של נשיא אוניברסיטת בר-אילן פרופ' משה קוה ודיקן הפקולטה למדעי היהדות פרופ' משה אורפלי. את משתתפי הכנס יברכו חברת הכנסת גב' קולט אביטל ושגריר רפובליקת רומניה בישראל כבוד מעלתו אדוורד יוסיפר. בהרצאת הפתיחה ידבר חתן פרס ישראל פרופ' משה אידל על החסידות במולדובה הרומנית.
פתיחת הכנס תלווה בתערוכת צילום "צבעי הזמן: בתי-כנסת במולדובה הרומנית" מאת הצלם והעיתונאי ישראלי-רומני תיאודור ראיליאנו.
התצלומים שיוצגו בתערוכה צולמו במהלך סיורם של הצלם תיאודור ראיליאנו עם ד"ר איליה רודוב, חוקר אמנות יהודית מאוניברסיטת בר-אילן, בבתי-כנסת במולדובה הרומנית באביב 2007. הסיור היה חלק בפרויקט מחקר של המכון לתרבות רומניה בישראל. 
 
בעיצוב הפנים של בתי הכנסת בולטים במיוחד ארונות הקודש עשויי העץ. הגבוהים שבהם מתנשאים עד לשמונה מטרים. האמנים היהודים העממיים, בידיהם המיומנות ובנפשם הנדיבה, עיטרו את ארונות הקודש בגילופי עץ מפוארים. התבליטים והפסלים המצופים זהב או צבועים בצבעים נעימים לעין היו מביאים את קהל המתפללים לידי התרוממות הרוח. דמויות הציפורים, החיות והצמחייה הפורחת, וכן הכתובות והסמלים המגולפים על ארונות קודש היו מעלים מחשבות על השכינה האלוהית המרחפת מעל המשכן, ועל התורה שמבטיחה ל"מחזיקים בה" חיי נצח (משלי ג' י"ח). 
 ציורים רבים עיטרו את הקירות ואת התקרה באולמות תפילה ובעזרות הנשים. ציורי הרקיע הכחול על התקרה – העננים הלבנים, הכוכבים, השמש והירח, וכן שנים-עשר המזלות סביב – יוצרים דימוי של בית הכנסת ל"שער השמים" (בראשית כ"ח י"ז). גם ליתר הציורים היה תוכן סמלי. צילום תיאודור ראיליאנולמשל, על פי המסורת שרווחה בקרב היהודים במזרח אירופה, תפקידם של הנמר, הנשר, הצבי והאריה שצוינו במסכת אבות ה' כ"ג וצוירו בבתי הכנסת היה להזכיר לקהל את התכונות הטובות של יהודי ירא שמים. האמנים היהודים ברומניה הפגינו דמיון עשיר במיוחד. הדבר בא לידי ביטוי בציורים רבים של חיות, ובהן יצורים אקזוטיים כגון דוב הקוטב, תנינים וקופים. כמה מהאמנים חתמו בגאווה את שמם על יצירותיהם. האיורים על כותליהם של בתי הכנסת ברומניה פורסים לנגד עיניהם של המתבוננים מראות קסומים של נופים פסטורליים מקומיים וגם של מקומות קדושים בארץ ישראל הרחוקה. הציורים הססגוניים מהללים את בורא העולם ואת בריאתו הנפלאה.

 פתיחת הכנס "אמנות ואדריכלות בתי-כנסת ברומניה" תתקיים אי"ה ביום 24 בפברואר בשעה 18.00 באוניברסיטת בר-אילן, בניין 410. הקהל מוזמן.

התמונות מהתערוכה "צבעי הזמן: בתי-כנסת במולדובה הרומנית"

כל הזכויות לצילומים שמורות לצלם תיאודור ראיליאנו

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

עוד על אמנות יהודית

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק