search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
אמנות נאיבית מברזיל וארגנטינה, הנאות פשוטות, ימים של פעם.
הגדל

דן תשיל מציין  כי התימה המרכזית של יצירתם קשורה באופן הדוק "לאמא אדמה, לאמא טבע, לעובדים בשדות ולחיי הכפר".

 יצירתם של יוצרי האמנות הנאיבית בברזיל וארגנטינה שואבת השראתה מן המיתולוגיה, המיסטיקה, התרבות והמסורת הילידית והיא נשענת על תימות אתניות ופולקלוריות".

אך עם זאת קיים הבדל סגנוני ביצירתם של האמנים הברזילאיים והארגנטינאיים השונים אלו מאלו.

 

האמנות הנאיבית של ברזיל

האמנות הנאיבית של ברזיל מעלה דימויים של נופים עשירים, בוהקים בצבעים טרופיים, של יערות גשם שוקקים בחגיגה של החי והצומח, ושל מקצב הבוסה נובה והטקסים הקצביים של הקנדומבלה. אירועי יומיום וחגיגות עונתיות מוצגים בפשטות, באידיאליזציה ובתמימות של ילדים.

רוקדים עם הזוג הטרי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הייטיב לנסח זאת ז'אק ארדי, בעל גלריה לאמנות נאיבית בברזיל וכותב ידוע על אמנות נאיבית:

 

"האמנות הנאיבית של ברזיל מתמצה בניגודים עצומים, הנובעים, בעיקרם, מן המיזוג... בין תרבויות רבות ושונות – כגון אלה של אירופה, אפריקה והאינדיאנים – מכל קצות העולם... הברזילאים הם אנשים שמחים מטבעם, ספונטאניים ויצירתיים, ומבטאים ללא מעצורים את רגשותיהם, ותכונות אלה, בנוסף לדינאמיות של התנועה המקורית, ממשיכות להשתקף גם בעבודות הנאיביות הנוצרות כיום."

 

הניגודים המוזכרים לעיל משתקפים היטב בעבודתם של האמנים הנאיביים מברזיל.

 

 האמנות הנאיבית של ארגנטינה

את האמנות הנאיבית של ארגנטינה אי אפשר לקטלג כלאחר יד. המסורות והמנהגים הילידיים של הארץ מעולם לא השפיעו על האמנים הנאיביים המקומיים באופן הדרמטיקדימה מפליגים -מריה לורה בראטיז שבו השפיעו התרבויות האינדיאניות והאפריקניות על חבריהם האמנים מן הצפון. לחילופין, גלי ההגירה לארגנטינה – ובמיוחד אלה מאירופה – בשתי המאות האחרונות, והמיזוג שהם הולידו בין מסורות ומנהגים אירופאיים ואחרים לבין אלה של האוכלוסייה המקורית, הם שהשפיעו בעוצמה רבה על החיים, האופי והמנהגים של העם, כפי שהשפיעו גם על האמנות, האדריכלות, המוסיקה והספרות של ארגנטינה.

 

ההשפעות אלו ניתן לראות, בבהירות רבה, בעבודות האמנים הנאיביים של ארגנטינה, המציגים, בצבעוניות ובפרטים מחממי-לב, את התהודה של העיר (בעיקר זו של בואנוס איירס, "פריס של דרום אמריקה"), את מקצב הטנגו, את דופק הפמפס, את הילוכם המתנודד של הגאוצ'וס ואת היופי הדומם של פטגוניה.

 

 

12 האמנים הברזילאיים אשר יצירותיהם יוצגו בתערוכה בגלריה ג'ינה  הם: איבונלדו ולוסו דה מלו, אדיבלדו ברבוסה דה סוזה, אנה מריה דיאס, מאלו דליבו, לוסיה בוצ'יני, ארנאני פוונלי, אדגר קלייהדו, קונסטנסיה נרי, ברברה רושליץ, אייירטון דאס נבס, לואי פריירה דה מוראס, ומארה טולדו.

 

ו 12 האמנים הארגנטינאיים אשר יצירותיהם יוצגו בתערוכה הם:  וירג'יניה בלאטי, ורוניקה לבט, רוקסנה מושניק, מרתה טומינגה, מריאנגלס פואנטה דוראן, מריה לורה בראטוז, ליליאנה גרונבאום, לידיה פפיק, , לורה וידרה, אדוארדו אונגר, ביאטריז אורוסקו, ואנדריאה פוסיירו.

 הכותב דל תשיל הינו מנהל גלריה ג'ינא

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

אומנות נאיבית - כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק