search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
אמנות נאיבית ועוד , שיחה על אומנות נאיבית .
מארה טולדו, "שוק באוויר הפתוח", 2007, שמ (הגדל)

ניצלנו את ביקורו בישראל של ז'אק ארדי ( Jacques Ardies ), מומחה בינלאומי לאמנות נאיבית, לשיחה איתו ועם דן טשיל - בעל של גלריה ג'ינה .

ז'אק ארדי ודן טשיל ידידים ותיקים. ז'אק אורח גלריה ג'ינא לקראת פתיחת תערוכה נרחבת של ציורי אמנות נאיבית מברזיל ( החל מ-17.6.2010 – על הגלריה ראה "ג'ינא") . ז'אק ארדי ( Jacques Ardies ) הוא גם מחברם של ספרי אמנות , בהם גם הספר הנחשב לחשוב מסוגו על אמנות נאיבית בברזיל . בדרכנו למפגש,מקירות הגלריה, געשו, תססו והתחכמו אתנו עשרות יצירות, צבעוניות ובוהקות , מהן קורנת שמחת החיים, הספונטאניות נוחת המזג , והדינאמיות חסרת המעצורים הברזיליאנית,  הצבעוניות החמה ששבתה את לבנו ליוותה אותנו במשך המפגש כולו .

על אמנות נאיבית

לוסיה בוצ'יני, "צייר נאיבי טובל את מכחולו בלב ומתחיל לצייר" אומר לנו דן טשיל ." אנשים שרכשו ציורים נאיבים מספרים שהציור שרכשו מביא שמחה לביתם , מביא רצון לחזור הביתה " . ז'אק מספר שכשהתבקש בעבר לאצור תערוכה של ציור נאיבי ברזילאי בצרפת ביקש סיוע מאספנים מקומיים שעימם הוא בקשר . הקושי לאסוף ציורים ורצונם העז של האספנים לוודא שציוריהם מטופלים כיאות המחיש לו עד כמה האספנים קשורים לציורים.    בציורים נאיביים יש משמעות משנית למאפיינים כגון : עומק , פרספקטיבה  ופרופורציות. הסיפור מסופר בעיקר בעזרת הצבעוניות .הצורות מתאפיינות לעיתים בילדיות מסויימת , והציור כולו שורה באוירה של אידיאליזציה מוחלטת .  דן מספר שכששאל אמן :  " אתה כל כך מוכשר , מדוע אין אתה משתמש בפרספקטיבה נכונה ? " התשובה היתה " מה שאתה רואה זה מה שליבי שר . אתה רואה עומק ופרספקטיבה , אני לא אומר שזה לא נכון  , אבל הלב שלי רואה סיפור אחר , תן לי לספר את הסיפור של הלב שלי " . ציירים נאיבים מוסיף ז'אק מציירים מהלב . באמצעות משיכות המכחול ניתן לאמר גם , שהם שרים או ממירים צלילים לציור . אמנות נאיבית פופולארית בקרב הציבור שנחשף אליה אך ז'אק ודן אומרים שמדובר עדיין בציבור קטן מדי . בעולם לא פועלות גלריות רבות לאמנות נאיבית ורק מוזיאונים ספורים (כשני מוזיאונים בצרפת ) . רוב הגלריות בתחום שוכנות בשולי הערים ולא במקומות מרכזיים . יחד עם זאת ניתן לאמר כי התחום מתפתח והמודעות לאמנות נאיבית גדלה בהדרגה . בברזיל ובדרום אמריקה , מספר לנו ז'אק , ניתן למצוא יצירות עממיות ברחובות הערים , אך אמנות נאיבית איכותית קשה למצוא והיא מתמקמת בגלריות המתמחות .

 

אמנות נאיבית ואומנות עכשווית.מאלו דליבו, "שלווה ושפע", 2008, אקריליק על בד, 70X100 ס"מ

על אף הפופולאריות שלה בקרב הציבור שנחשף אליה , האומנות הנאיבית אינה במוקד השיח האמנותי כיום . על שאלתנו בנושא אומרים ז'אק ודן . אמנות נאיבית מתאפיינת במסר פשוט וישיר . אין לה צורך במבקרי אמנות ובמומחים . הצבעוניות הססגונית חודרת מהבד ישירות ללב הצופים שנשבים ביופי , בפשטות ובססגוניות . הצופה הוא המבקר והמומחה והמסר הישיר מייתר את מקומו של המומחה החיצוני . צריך לזכור , מוסיף דן , שהשיח האמנותי עוסק במגמות , שינויים , התפתחות , חדשנות אתגרים אינטלקטואליים וכיוצא באלה . האמנות הנאיבית חוגגת את הנרטיב האנושי הפשוט ביותר . הסיפור האנושי חסר גבולות , נעדר אלמנט של שבירת מוסכמות וחסר זמן . ככזה אין זה אלא טבעי שהשיח האמנותי העכשווי מתעלם ממנו .

 

מעט על גלריה ג'ינא לאמנות נאיבית בינלאומית.

אדיבלדו ברבוסה דה סוזה, "מוקירים את מפלי העמק", 2007, אקריליק על בד, 72X115 ס"מגלריה ג'ינא נוסדה לפני כשבע שנים ע"י דן טשיל  . ולדברי דן הינה היחידה בעולם העוסקת באמנות נאיבית בינלאומית . גלריות אחרות בעולם מתמקדות באמנים נאיביים מקומיים . מיעוט העוסקים באמנות זו בישראל ביחד עם היכרותו של דן טשיל עם אמנים ממקומות שונים בעולם , הביאו להחלטתו להתמקד באמנות מכל העולם . עד לפתיחת הגלריה עסק דן טשיל בעריכת דין והרבה בנסיעות בעולם . איסוף אמנות נאיבית היה תחביב שהפך לעיסוק לאחר שנוכח בתגובות של חברים ומכרים מציורים נאיביים שנחשפו אליהם בביתו .
 

על תערוכת האמנות הנאיבית "שמש , נשמה וסמבה , הנאיבים מברזיל " ארנני פאוואנלי, "חיי היומיום", 2006, אקריליק על בד, 116X89 ס"מ

"שמש, נשמה וסמבה: הנאיבים מברזיל", התערוכה החדשה הנפתחת בגלריה ג'ינא לאמנות נאיבית בינלאומית, ביום חמישי, ה-17 יוני 2010 ועד יום שישי, ה-13 באוגוסט 2010, מציגה את עבודתם של 11 האמנים הנאיביים המובילים של ברזיל.  האמנות הנאיבית של ברזיל מתאפיינת בניגודים רבים ורב גוניות הנובעים, על פי רוב, מעירוב תרבותי והשפעות שונות על תרבותם ואורך חייהם של המקומיים. עיקר ההשפעה מגיעה מארצות אירופה, אפריקה והתושבים המקוריים והותיקים של ברזיל. הברזילאים נודעים בזכות שמחת החיים שלהם, מזגם הנוח, הספונטאניות חסרת המעצורים שלהם, הדינאמיות והיצירתיות, בה ניחנו. תכונות אלה באות לידי ביטוי ביצירות האמנות הנאיבית שהם יוצרים.   הנאיביות הברזילאית מצטיינת במערך של תמונות - תוססות, מפוארות, נועזות, פשוטות, אך גם מתוחכמות. כל אמן לוכד בדרכו הייחודית את הצבעים העזים של הנופים הבוהקים של ברזיל, את הפרטים  הדקדקניים של יערות הגשם השופעים שלה, את קצב החיים הפועם של שיגרת היומיום ואת השילוב המרגש של האדם והטבע.  תערוכתם של "הנאיבים מברזיל" מספקת לנו הצצה לעולמם העשיר, המלא דמיון של הציירים הברזילאיים. בזכות כישרונם המופלא של הציירים הנאיביים מתאפשרת לנו התבוננות  נדירה בנופים קסומים והווי חיים לא מוכר.
התערוכה "שמש, נשמה וסמבה: הנאיבים מברזיל" תוצג בגלריה ג'ינא לאמנות נאיבית בינלאומית, רח' דיזנגוף 255 , תל אביב, טלפון: 03-5444150,  עד לתאריך
13.8.2010 .

 

 

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

אומנות נאיבית - כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק