search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
אומנות אורבנית מקומית במכירה הפומבית הקרובה של אמנות ישראלית ובינלאומית בתירוש
יצירות אומנות אורבנית מקומית שולבו במכירת האמנות הקרובה של בית המכירות תירוש . המכירה תכלול למעלה מ-800 יצירות אמנות ישראלית ובינלאומית מנושאים ותקופות שונות , ותחולק לשני מועדים 31.1.09 ו- 7.2.09.

נחום גוטמן כרכרה וסוסים (הגדל)

בית המכירות הפומביות תירוש יקיים במוצאי השבתות ב- 31.1.09 וב- 7.2.09 את מכירת האומנות החצי שנתית שלו. המכירה תכלול למעלה מ-800 יצירות אמנות , ביניהן יצירות משל אבל פן , יששכר ריבק , שמואל בק ,נחום גוטמן , מנשה קדישמן , לאה ניקל , אמני קבוצת אופקים חדשים , יגאל תומרקין ,אורי רייזמן ,ציונה תג'ר , רות שלוס ורבים אחרים , במכירה שולבו כאמור גם יצירות של אמנות אורבנית , ( על אומנות אורבנית בהמשך ) .

ביום ו' עם תחילת התצוגה המקדימה למכירה (מידע על מועדי התצוגה בסוף הידיעה ) ,מצאנו באולם התצוגה קהל מתעניינים , ובינהם , כרגיל , את דב חזן שיסד את בית המכירות עם מיקי תירוש , לפני כ-16.5 שנים , ומנהל אותו כיום עם אורנה אשתו . שוחחנו עם דב על בית המכירות וגם על המגמות הצפויות בשוק לאור ההאטה הכלכלית . יש לזכור , אומר דב ששוק האמנות כולו הוא בסך הכל שוק קטן , וכשרוכשים בוחנים רכישת אמנות כהשקעה הדבר נעשה במבט של פיזור השקעות ולאו דווקא בראייה של תשואה. דווקא תקופות של בורסה פורחת זכורות לדב כתקופות של עסקים טובים פחות , כמו כן אומר דב שבחדשים אבל פן רבקההאחרונים נמסרו למכירה פחות יצירות חשובות מהחדשים שקדמו להם , כך שהוא לא מבחין במגמה מוגברת של מימוש ומכירת יצירות עקב המצב הכלכלי . ובנוסף צריך לזכור , אומר דב , שעיסוק באמנות לא מונע רק מכסף , בית המכירות תירוש מחזיק צוות של כ-15 עובדים ומומחים , רוב העבודה מושקעת דווקא בעתיקות וחפצי אמנות המהווים  לעומת זאת את מיעוט המחזור של בית המכירות , מחזור בית המכירות מגיע ברובו מיצירות אמנות , כמו כן בית המכירות משקיע תשומות ניכרות בחלק ב' של המכירה , הכולל מאות יצירות אמנות  במחירים נמוכים יחסית .אך בית המכירות ממשיך לדברי דב בפעילויות שבהן הוא עוסק לאורך השנים והביאו לו את קהלו הותיק והנאמן .

 

עוד על תירוש : בית המכירות תירוש נוסד בשנת 1992 על ידי דב חזן ומיקי תירוש. בית המכירות מנוהל כיום על ידי אורנה ודב חזן ועוסק בכל תחומי האמנות והאמנות הדקורטיבית (ציור, פיסול, כלי כסף, יודאיקה, ריהוט עתיק, פורצלן, תכשיטים, שטיחים, אמנות אפריקאית ואמנות פרה-קולומביאנית).   

 

על אמנות אורבנית , מאת סרג' תירוש , אוצר הנושא במכירה הקרובה .

"אמנות רחוב היא הרוק נ' רול החדש ואמנים אורבנים הם כוכבי הפופ החדשים- בדיוק כפי שוורהול היה רוצה שזה יהיה" כותב האמן/סופר king adz, כשהוא מסכם את האבולוציה של מה שכיום אנו מכירים כאמנות רחוב או אמנות אורבנית.

 

אמנות אורבנית עברה כברת דרך ארוכה החל משורשיה בסצנת ההיפ-הופ של ניו- יורק לפני שלושים שנה, ועד להכללתה באוספים הנחשבים של היום. מ- jean-michel basquiat   ו-    keith haring בשנות השבעים המאוחרות ועד ל- banksy  ו-  faile  כיום, אמנות אורבנית מתבססת כתנועה רבת השפעה בהיסטוריה של האמנות המודרנית.

 

בדומה לראפ, שנולד מתוך הצורך לביטוי חופשי. הגרפיטי החל לצוץ על קירות "ג'ונגל הבטון" של ניו-יורק. בשלביו המוקדמים, גרפיטי היה מורכב בעיקר מתגיות- שמות מסוגננים של הכותב שבמילים אחרות אמר "הייתי פה, אני פה כדי להישאר". לאורך השנים השמות התפתחו למילים, המילים לדימויים, וכיום הדימויים מקירות הרחוב מוצגים יותר ויותר בגלריות, מוזיאונים, בתי מכירות פומביות ובאוספים פרטיים.

 

אז מה הופך את התנועה הזו לכל כך יחודית?

 

אמנות אורבנית מוגדרת בחלקה על ידי מרידתה במוסכמות, לרוב מתריסה כנגד החברה בה אנו חיים. אמנות זו מתקשרת עם הציבור מעבר לחללי הגלריות המקובלים ויוצרת דיאלוג עם הסביבה העירונית המשתנה. היא מוציאה אדם מחוץ לעצמו לרגע כשאינו מצפה לכך. וכמובן, החשש הבלתי נמנע שיצירת האמנות עלולה להימחק בכל רגע מבלי להשאיר זכר.

 

בשנים האחרונות מחירי עבודותיהם של אמנים אורבנים בינלאומיים הרקיעו שחקים, ואמנות זו מהווה מרכיב בולט במכירות פומביות ברחבי העולם, לרבות מכירות פומביות ייחודיות.

דוגמה מרכזית לעליית המחירים המטאורית הינה ביצירותיו של האמן הבריטי banksy, שהאמירו מכ- 15,000 $ בשנת 2005 ליותר ממיליון ב- 2008, כשלמעלה מ-500 עבודות עברו תחת הפטיש בתקופה זו.

 

לראשונה במכירה פומבית בישראל, בית המכירות תירוש גאה להציג לקהל האספנים מבחר עבודות של שישה אמנים אורבנים מובילים העובדים בארץ ובעולם:  est, jove, zero cents, klone, ame72,,

Know hope . לא ניתן להתעלם מהעובדה שאף לא אחד מהם נולד בארץ, אך כולם בחרו לגור ולעבוד כאן. בחירה זו, במודע או שלא, נובעת אולי מן העובדה שאמנות רחוב, בדומה לישראל, נוצרה מתוך דחיפות ונמצאת במאבק הישרדות מתמיד. בכל מקרה, קיימות סיבות רבות להישארותם: "יש כאן מספיק דלק להזין את הדחף להתבטא, לבקר, או פשוט לתת השראה" , יש "חופש" , "שמש" ו "הרבה קירות לצייר" .  

 

סרג' תירוש אצר את חלק האמנות האורבנית במכירה הפומבית .

 

בית המכירות הפומביות תירוש עורך בנוסף למכירות האמנות ,  מכירות של עתיקות וחפצי אמנות , המכירה הבאה בנושא זה מתוכננת לתחילת חודש אפריל .

 

עוד על תירוש בארטפורטל – תירוש , ובאתר tiroche.co.il

 

התצוגה לחלק א - תתקיים בימים א-ה 25-29.1 בשעות 11:00-21:00 ביום ו 11:00-15:00 וביום שבת –(יום המכירה , חלק א') 11:00-14:00

 

התצוגה לחלק ב' , ימים ד' ו-ה 4-5.2.09 11:00-21:00 , יום ו' 11:00-14:00, יום שבת יום המכירה 11:00-14:00

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק