search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

סיפור מפגש התרבויות מצרית-כנענית בכנען, במוזיאון ישראל

18/02/2016
סיפור מפגש התרבויות מצרית-כנענית בכנען, במוזיאון ישראל (הגדל)

 

מפגש התרבויות המרתק שנוצר בין התרבויות המצרית והכנענית, בעקבות כבוש כנען בידי פרעה תחותמס השלישי, כ-1500 שנה לפני הספירה, הטביע את חותמו על שתי התרבויות. מוזיאון ישראל מספר את סיפורו של פרעה בכנען, בתערוכת ענק חדשה המקבצת פריטים היסטוריים מהחשובים שבאוספים הארכיאולוגיים המוזיאליים בעולם. הזדמנות בינלאומית ראשונה למפגש חזותי מרתק עם סיפור גדול, שטרם סופר כך, עד כה.

 

התערוכה תכלול בצד ממצאים מרשימים ומגוונים שקובצו מאוספים בינלאומיים, שחזורים מונומנטליים ומצגות דיגיטליות שימחישו את אווירת התקופה, ואת התרבויות האזוריות ששלטו בה.


פרעה תחותמס השלישי, שכונה: "נפוליאון של מצרים הקדומה" יצא לפני כ-3,500 שנה למסעות כיבוש נרחבים, שהביאו לביסוסה של האימפריה המצרית על שטח אדיר ממדים. לאחר שהביס את הכנענים בקרב במגידו הוא מחזק את שלטון המצרים על כנען כולה. בית שאן, יפו ועזה הופכות למעוזים מצריים חשובים, מהם שולטים המצרים על כנען כולה.
הנוכחות המצרית בכנען הביאה למפגש תרבויות, שהשפעותיו ניכרו בצורה נרחבת הן על התרבות המצרית והן על התרבות הכנענית. שתי התרבויות הכירו לראשונה סגנונות, עיצובים, אלילים, אדריכלות, כלי נשק וידע שהשפעתם על הכלים, הבניה, האמונות ועל כל תחומי החיים הייתה עצומה.

 

מפגש התרבויות הביא לכנען את כתב התמונות המצרי, אך בנוסף לכך הוביל לפיתוח אחת ההמצאות החשובות בהיסטוריה האנושית, המצאת האלפבית. כתב המבוסס על אותיות, ולא על תמונות. כורים כנעניים שעבדו בחצי האי סיני, נחשפו לכתב המצרי המסובך. אי יכולתם לקרוא אותו ולהבינו, ביחד עם רצונם העז להקדיש גם לאליהם כתובות, הביא אותם לפתח סימנים שהיוו ייצוג של תמונות שראו בכתב התמונות המצרי. כך האות נ' ייצגה נחש, האות ד' ייצגה דג ובצורה זו נבחרה סדרת סימנים קצרה בת כ-30 סימנים לייצוג בכתובות. שיטה זו התפתחה בזכות פשטותה לסוגי הכתב אותם אנו מכירים כיום. עזרים טכנולוגיים ממחישים שפותחו במיוחד לתערוכה זו

 

סרט מיוחד שהוכן לתערוכה, מציג בין השאר, את סיפור יציאת מצריים . ממצאי המחקר מראים כי יתכן ובתקופה האמורה הייתה כנען תחת שלטון מצרי, או השפעה מצרית נרחבת. אין בידנו ממצאים ארכיאולוגיים התומכים בסיפור יציאת מצריים, כפי שהוא מוצג בתנ"ך. למרות זאת, הסיפור המקראי על יציאת בני ישראל ממצרים מודגש בתערוכה, מאחר והפך לסיפור מכונן ולאבן יסוד של התרבות המערבית. בסרט ניתן לראות כיצד לאורך ההיסטוריה, עמים וקבוצות ברחבי העולם הזדהו עם הסיפור, ושאבו ממנו תקווה ונחמה.

 

התערוכה הנרחבת שתפתח ב-4.3.2016 מבוססת על מחקר ארוך ומקיף שנמשך מספר שנים וכלל היכרות מעמיקה עם אוספים רלוונטיים ברחבי העולם, ובחינה של מאות ממצאים ארכאולוגיים. בתערוכה מוצגים, בנוסף לפריטים מאוסף מוזיאון ישראל, ומאוסף רשות העתיקות, פריטים רבי חשיבות שהושאלו מהמוזיאונים החשובים בעולם: הלובר בפאריז, המטרופוליטן בניו יורק, המוזיאון לתולדות האמנות בווינה, והמוזיאון המצרי בטורינו. תערוכה נדירה זו תאפשר למבקרים להתבונן ולחוות את סיפור המפגש הממושך בין מצרים לכנען - סיפור ששינה את פני האזור בו אנו חיים ולא סופר עד היום. סיפור שכיום אנו יודעים לומר שהשפעותיו נמשכות עד היום.

 

   
 פסל בדמות תחותמס השלישי מצריים.
המאה ה 15 לפני הספירה. מוזיאון לתולדות ה
 קמיע כנעני בדמות אלה עירומה. המאה ה 15 לפני הספירה. זהב. אוסף רשות העתיקות

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק