search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

"בעידן של ג'ורג'ונה" – תערוכת אמנות ונציאנית באקדמיה המלכותית לאמנויות בלונדון

16/02/2016
ג'ורג'ונה, שני מוסיקאים ארקדיים על רקע נוף, (הגדל)

 

החל ממארס 2016 תוצג באקדמיה המלכותית לאמנויות בלונדון תערוכה המוקדשת לג'ורג'ונה, האמן המסתורי והמעודן שהלך לעולמו בטרם עת אך השפיע רבות על האמנות הוונציאנית החל מראשית המאה ה-16 , כאשר לצד היצירות שלו מוצגות גם יצירות של מיטב האמנים שפעלו בוונציה בתקופתו – הן אמנים שקדמו לו כגון ג'ובאני בליני והן אמנים שהושפעו ממנו כגון טיציאן

 

 

החל מחודש מארס 2016, תוצג באקדמיה המלכותית לאמנויות (Royal Academy of Arts) בלונדון התערוכה בעידן של ג'ורג'ונה (Giorgione), הסוקרת את אמנות הרנסנס הוונציאנית במהלך העשור הראשון של המאה ה-16. התערוכה תשפוך אור חדש על התקופה החלוצית הזו, שהניחה את היסודות ל"תור הזהב" של האמנות הוונציאנית. יוצגו בה יחדיו חמישים יצירות שהושאלו ממוסדות ציבוריים ומאוספים פרטיים ברחבי אירופה וארה"ב, מעשה ידיהם של אמנים ידועים כגון ג'ורג'ונה, טיציאן, ג'ובאני בליני, סבסטיאנו דל פיומבו ולורנצו לוטו, והיא מציעה הזדמנות לגלות מחדש אמנים נוספים, פחות ידועים, כגון ג'ובאני קריאני (Giovanni Cariani). התערוכה גם תתייחס להשפעתו של אלברכט דירר, שביקר בוונציה ב-1505-06.

 

בראשית המאה ה-16, ג'ובאני בליני חולל מהפכה בציור הוונציאני, שהתבטא במעבר לסוג חדש של נטורליזם, אולם בני הדור הבא, בעיקר ג'ורג'ונה וטיציאן, הם שהפכו לדמויות הראשיות המייצגות את הסגנון החדש הזה. ג'ורג'ונה הופיע במהלך העשור הראשון של המאה ה-16, כשהוא משפיע מאוד ומשנה לחלוטין את תהליך ההתפתחות הסגנונית של האמנות הוונציאנית. ההתפתחויות האלה קודמו ע"י טיציאן הצעיר, שיהפוך במהרה לאמן המוביל בוונציה.

 

 

ג'ורג'ונה, שני מוסיקאים ארקדיים על רקע נוף,

עיפרון ודיו חום על גבי גיר פחם שחור על נייר, 22.4 X 22.6 ס"מ,

השאלה מן המוזיאון הבריטי, לונדון

© The Trustees of the British Museum

 

 

 

 

 

 מעט מאוד ידוע על חייו של ג'ורג'ונה, אולם האיכות החמקמקה והפיוטית של יצירתו הייתה בעלת עוצמה רבה עד כדי כך שעל אף מותו בגיל צעיר ב-1510, המורשת שלו הורגשה היטב, הן בוונציה והן מעבר לה. ג'ורג'ונה עבד בעיקר עבור סוג חדש של פטרונים, תרבותיים, מתוחכמים המתמצאים באמנות. הוא הציע סוג חדש, פיוטי יותר, של ציור דיוקנאות ויצר עולם פסטורלי שליו ששימש כרקע, הן לנושאים דתיים והן לנושאים חילוניים. כיום, אפשר לייחס לג'ורג'ונה בוודאות רק מספר מצומצם של יצירות. התערוכה תעסוק גם בשאלת הייחוס, תוך התבוננות מקרוב בחלק גדול מיצירות האמנות המשובחות ביותר בנות התקופה.

 

 

האמן החשוב ביותר שהתפתח בצלו של ג'ורג'ונה היה טיציאן, שהפך לאמן הבולט ביותר בוונציה לאחר מותו של ג'ורג'ונה בטרם עת. אם כי ג'ובאני בליני עדיין היה אמן מבוקש מאוד כאשר היה מדובר בהזמנת ציורים למזבחות, טיציאן הוא זה שפיתח את השימוש הרך והחושני של ג'ורג'ונה בצבע בקנה מידה גדול. הניסויים האמנותיים של טיציאן, שנמשכו לאורך כל חייו, הובילו לעידן חדש, שנודע מאז בכינוי "המאה של טיציאן".

 
 

טוליו לומברדו, בכחוס ואריאדנה,

שיש, 56 X 71 ס"מ,

המוזיאון לתולדות האמנות, וינה

צילום: © KHM-Museumsverband

 

 

התערוכה תכלול יצירות חשובות שנעשו ע"י ג'ורג'ונה וע"י טיציאן בצעירותו, שחלקן הוצגו רק לעתים נדירות בבריטניה. אחד הציורים הבולטים ביותר בתערוכה יהיה דיוקנו של גבר (מוזיאון סן דייגו לאמנות) מאת ג'ורג'ונה. הדיוקן, המוכר בשם דיוקן טריס (Terris Portrait), ע"ש הבעלים הקודמים שלו, סוחר הפחם הסקוטי אלכסנדר טריס, הוא אחד משני היצורים הידועים שנושאים בצדו האחורי של הלוח כתובת בת התקופה, המזהה את ג'ורג'ונה כאמן שיצר אותם. הדיוקן, שמציג טכניקה הדומה ל"ספומטו" של לאונרדו דה וינצ'י, שבה אזורים שונים של צבע מתמזגים זה בזה מבלי שהמעבר ביניהם יורגש, הוא התגלמות של מה שג'ורג'ו וזארי שיבח כ"סגנון המודרני".

 

בין היצירות הבולטות האחרות נמצאים ציורו של ג'ורג'ונה Il Tramonto(הזריחה, הגלריה הלאומית, לונדון) וציוריו של טיציאן ישו והאישה הנואפת (מוזיאון גלזגו) ויקופו פזארו מוצג ע"י האפיפיור אלכסנדר הרביעי בפני פטרוס הקדוש (המוזיאון המלכותי לאמנויות יפות, אנטוורפן). כמו כן יוצגו, בין השאר יצירות של ג'ובאני בליני, אלברכט דירר, לורנצו לוטו, סבסטיאנו דל פיומבו, ג'ובאני קריאני, ג'וליו קמפניולה וטוליו לומברדו.

 

 

התערוכה בעידן של ג'ורג'ונה תחולק לארבעה חלקים: דיוקנאות, נופים, יצירות דתיות ודיוקנאות אלגוריים. החלוקה הזו לקבוצות תאפשר למבקרים לחקור את היופי האידיאלי, את העוצמה האקספרסיבית ואת השימוש החושני בצבע, שהפכו לסימן ההיכר של ציורי הרנסנס הוונציאני, תוך גילוי מחדש של אחד האמנים החידתיים והמשפיעים ביותר בתקופה זו.

 

התערוכה אורגנה ע"י האקדמיה המלכותית לאמנויות בלונדון. האוצרים הם ארתורו גלנסינו, אוצר לשעבר באקדמיה המלכותית, אשר מונה לאחרונה למנהל פלאצו סטרוצי בפירנצה וסימונֶה פקינטי, אוצר במוזיאון אדריאנו ברנרג'י בברגמו, בשיתוף עם פר ראמברג, אוצר באקדמיה המלכותית לאמנויות.

 

 

 

התערוכה תוצג בגלריה המלכותית בלונדון מ-12 במארס 2016 עד 5 ביוני 2016

 

 

   
 

ג'ורג'ונה, Il Tramonto (הזריחה),

שמן על קנבס, 73.3 X 91.4 ס"מ,

הגלריה הלאומית, לונדון

צילום: © הגלריה הלאומית, לונדון
 

טיציאן, ישו והאישה הנואפת,

שמן על קנבס, 139.2 X 181.7 ס"מ

Glasgow Life (Glasgow Museums) on behalf of Glasgow City Council. Archibald McLellan Collection, purchased 1856

צילום: © CSG CIC Glasgow Museum Collections

 

 

 

 

   
 

ג'ורג'ונה, דיוקנו של אדם צעיר ("דיוקן ג'וסטיניאני"),

שמן על קנבס, 57.5 X 45.5 ס"מ,

Gemäldegalerie, Staatliche Museen zu Berlin, Preußischer Kulturbesitz

צילום: © Jörg P. Anders

 

ג'ובאני בליני, הבתולה והילד עם הקדושים פטרוס ומרקוס ועם תורם,

שמן על לוח עץ, 91.4 X 81.3 ס"מ

המוזיאון והגלריה לאמנות, בירמינגהם

צילום: © Birmingham Museums

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק