search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

דיוקנאות של אמנים וחברים מבעד לעיניו של ג'ון סינגר סרג'נט

2/07/2015
ג'ון סינגר סרג'נט, המזרקה, וילה טורלוניה, פרסקטי, (הגדל)

האנשים שצוירו מהווים קשת של דמויות מובילות באמנויות וביצירתיות של התקופה, כולל אמנים כגון קלוד מונה ואוגוסט רודן; סופרים כגון רוברט לואיס סטיבנסון, הנרי ג'יימס וג'ודית גוטייה; והשחקנית אלן טרי. החברות בינם ובין האמן אפשרה לו להציג אותם בדרכים בלתי שגרתיות. החל מסוף חודש יוני יוצגו  במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק תשעים מן הדיוקנאות הייחודיים האלה, במסגרת התערוכה "סרג'נט: דיוקנאות של אמנים וחברים"

 

לאורך הקריירה שלו, האמן האמריקני המהולל ג'ון סינגר סרג'נט יצר דיוקנאות של אמנים, סופרים, שחקנים ומוסיקאים, שרבים מהם היו חבריו הקרובים. משום שבדרך כלל לא היה מדובר ביצירות מוזמנות, הוא היה חופשי ליצור דימויים שהיו רדיקליים יותר מאלה שהוא יצר עבור לקוחות ששילמו תמורת דיוקנאותיהם. במקרים רבים הוא הושיב את האנשים שצייר בצורה בלתי פורמלית – לדוגמה, בעת פעולת הציור, השירה, או ההופעה בפני קהל.

 

ביחד, הדיוקנאות הללו מהווים קבוצה של ציורים ורישומים ניסיוניים – שחלקם טעונים מאוד, אחרים חושניים, וחלקם אינטימיים, שנונים ואידיוסינקרטיים. ב-30 ביוני תיפתח במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק התערוכה סרג'נט: דיוקנאות של אמנים וחברים שתצרף יחדיו כ-90 מן הדיוקנאות הייחודיים הללו. התערוכה תחקור לעומק את החברויות בין סרג'נט ובין האנשים שצייר, וכן את החשיבות שהייתה למערכות היחסים הללו בחייו וביצירתו.

 

התערוכה מערערת את ההשקפה המקובלת שלפיה סרג'נט היה בעיקר צייר דיוקנאות וירטואוז של החברה הגבוהה, שהדמיון והמקוריות שלו היו מוגבלים למדי.

החברויות שיצר סרג'נט ממקמות אותו באוונגרד של תנועות האמנות, המוסיקה, הספרות והתיאטרון בתקופתו. האנשים המוצגים מבעד לעיניו של סרג'נט מהווים קשת של דמויות מובילות באמנויות וביצירתיות של התקופה, כולל אמנים כגון קלוד מונה ואוגוסט רודן;
סופרים כגון רוברט לואיס סטיבנסון, הנרי ג'יימס וג'ודית גוטייה; והשחקנית אלן טרי.

 

התערוכה כוללת גם חברים פחות מוכרים, כגון הציירים ג'יין ו-ווילפריד גלן, שליוו את סרג'נט בסיורי הרישום שלו ברחבי אירופה ואמברוג'ו רָפֶלֶה, צייר שגם דגמן לעתים קרובות ברישומים שרשם האמן בהרי האלפים.

 

ג'ון סינגר סרג'נט, המזרקה, וילה טורלוניה, פרסקטי, איטליה, 1917,

שמן על קנבס, 71.4 X 56.5 ס"מ, מכון האמנות של שיקאגו, ידידי אוסף האמנות האמריקנית

 

 

התערוכה תחקור גם את מערכות היחסים בין סרג'נט ובין פטרונים ואספנים רבי השפעה. חברויות ממושכות עם דר' פוזי, עם האמן שהפך לתעשיין צ'רלס דירינג, עם הסופר אדואר פיירון ומשפחתו ועם האספנית מבוסטון איזבלה סטיוארט גארדנר קישרו בין הצייר ובין עולם האמנות האוונגרדי הבינלאומי ויצרו חלק מן הדימויים הנועזים, המעניינים והאינטימיים ביותר. סרג'נט חבר אל הפטרונים המתוחכמים האלה כדי ליצור דיוקנאות ייחודיים וחדשניים.

התערוכה סרג'נט: דיוקנאות של אמנים וחברים תהווה הזדמנות מיוחדת במינה לראות דיוקן אקסצנטרי של גארדנר – דיוקן שכמעט ולא יצא מתחומיו של מוזיאון גארדנר – בהקשר של היחסים בין סרג'נט ובין חבריו בבוסטון.

 

דיוקנאות רבים אך שונים של אותו אדם יאפשרו חקירה מעמיקה – לא רק של מערכות היחסים של סרג'נט, אלא גם של כישרונו הבלתי רגיל ושל הגיוון שלו כאמן. התערוכה תציג יחדיו ציורים שהוצגו יחדיו לעתים רחוקות – או שלא הוצגו כלל יחדיו. בין השאר, ייכללו בתערוכה שני הציורים החידתיים שבהם צייר סרג'נט את דיוקנו של רוברט לואיס סטיבנסון. קלוד מונה ייוצג בדיוקן באורך פרוטומה ובקומפוזיציה שמציגה אותו מצייר באוויר הפתוח. השחקנית השייקספירית הדגולה אלן טרי מוצגת גם ברישום מלא חיות שלה בהופעה וגם בדיוקן רשמי מהפנט.

 

 

 

התערוכה תאורגן באופן כרונולוגי, בהתאם לרצף המקומות שבהם סרג'נט ביקר ויצר קשרים אמנותיים במהלך הקריירה הקוסמופוליטית שלו: פריז, לונדון, העיר ברודווי שבאנגליה; ארה"ב, בעיקר בוסטון וניו יורק; איטליה; הרי האלפים – ומקומות נוספים באירופה.

 

התערוכה אורגנה ע"י ריצ'רד אורמונד, המחבר העיקרי של הקטלוג המקיף והמוער אודות סרג'נט, שהוא גם נינו של האמן. במוזיאון המטרופוליטן, האוצרות הן אליזבת קורנהאוזר, אוצרת במכון אליס פראט בראון לציור ופיסול אמריקניים וסטפני הנדריץ', עמיתת מחקר באגף האמריקני של המוזיאון.

 

 

 

   

ג'ון סינגר סרג'נט, קבוצה עם שמשיות (סיאסטה), 1904,

שמן על קנבס, 56.8 X 72.5 ס"מ,
אוסף משפחת מידלטון

 

ג'ון סינגר סרג'נט, בחנרליפה, 1912,

טכניקה מעורבת על נייר, 37.5 X 54.4 ס"מ,

מוזיאון המטרופוליטן לאמנות.

 

 

התערוכה תוצג החל מ-30 ביוני ועד 4 באוקטובר 2015 במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק

 

 

 


הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק