search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

טום פרידמן: למעלה באוויר במוזיאון תל אביב.

14/11/2014
Tom  Friedman (הגדל)

 

מיצב הענק "למעלה באוויר", של האמן טום פרידמן, יוצב במפל האור במוזיאון תל אביב. המיצב מורכב ממאות פריטים התלויים מהתקרה. במבט ראשון נדמה שמדובר בחפצים מן המוכן, רדי מייד של פרטי מזון ולבוש, כדורי ספורט, רהיטים, כלי בית, ציטוטים וסמלים. אלא שבעצם החפצים במיצב נוצרו בעבודת יד קפדנית, שקדנית וסבלנית. התוצאה המרהיבה, היא מעין מובייל ענק של טבע דומם מפוזר ומרחף באוויר, המייצג את עולם החפצים והדימויים של המאה העשרים ואחת. "למעלה באוויר", הוצב בפעם הראשונה ב 2010 במגזין III בסטוקהולם. יכולת ההשתנות של העבודה מתעצמת במעבר למפל האור במוזיאון בתל אביב לאמנות. ההעברה משנה את היחסים בין המרכיבים ובינם ובין החלל המקיף אותם, הפקעתם של החלקים מסביבתם הטבעית מעצימה את ההזרה והתלישות של מאות החפצים.

 

הרצאה של האמן טום פרידמן תתקיים ביום שישי 14.11בשעה 12:00 באולם קאופמן

 

עבודותיו הפיסוליות של טום פרידמן נובעות מתוך עולם החפצים היומיומי, והן מהוות תגובות עכשוויות מרתקות לנוכחות המרובה של חפצים ושל דימויים, הן במציאות והן בעולם האמנות. עבודותיו זכו לתהודה רבה והן מאופיינות בדואליות של פאתוס ומינימליזם, עבודה ידנית-עמלנית וחשיבה אינטלקטואלית.

 

"מפל האור" הוא פרט אדריכלי מרכזי בבניין ע"ש שמואל והרטה עמיר (אדריכל: פרסטון סקוט כהן) הקושר בין פנים לחוץ. זהו חלל ייחודי מבחינה גיאומטרית: אטריום מפותל יצוק בבטון שגובהו 26.5 מטרים, המחדיר לחללי המוזיאון אור טבעי שהחזריו מתפשטים במפלסים השונים. אולמות התצוגה והמערכות המבניות של הבניין נערמים סביבו אלה על אלה ומתקשרים ביניהם.

 

מתוך מאמרה של רותי דירקטור לתערוכה:

 

"...למעלה באוויר נראה כמו ניסיון בולמי להכיל כמה שיותר, ועם זאת להציג פריטים שבגלל הפיזור והריחוף, משייטים באוויר ללא היררכיה, ללא כיוון וללא מטרה ונענים למה שפרידמן מכנה "מערכות פתוחות". רשימת המצאי מסחררת: קולב, תקליט ויניל, כובע קוסמים וכובע מכשפה, קרטיב ירוק, סיר שתבשיל צהוב גולש ממנו, משקפי שמש אדומים, סכין מטבח, אלת בייסבול, רקטת טניס ומיני כדורים (טניס, כדורסל, כדורגל), שולחן עגול שרגליו מעוגלות, שקית צ'יפס מעוכה, מגן דוד כחול, זכוכית מגדלת, טיל, אותיות בודדות ואותיות המתחברות למילים וגם סימנים גראפיים המוכרים לנו מעולם הדו־ממד, כמו סימן האינסוף, תווי נגינה ולבבות, סלילים, עיגולים, חצים וצורות אמורפיות. בתוך ההצבה הענקית אפשר לזהות אזכורים שונים לעולם האמנות – ממגזרות נייר של מאטיס, פסל של ג'ף קונס, קוביות של סול לוויט, פרפר של דמיאן הירסט ועד פטיש של מכירות פומביות – ואף שמדובר במיצב המורכב מחפצים תלת־ממדיים המתפרשׂים במרחב, הרי מרחוק אפשר לזהות בו קומפוזיציה ציורית בעלת ממדים אפיים. ..". עוד כותבת דירקטור – " במעבר מהמוזיאון בסטוקהולם למפל האור במוזיאון בתל אביב עובר המיצב מחלל מרובע ואופקי לחלל אנכי וזוויתי המשנה את היחסים הפנימיים בין המרכיבים ובינם ובין החלל המקיף אותם. אפשר לומר שהעברה זאת היא עוד שלב בהפקעתם של החלקים מסביבתם הטבעית. אם מגזין III היה הבית, הרי מפל האור מעצים את ההזרה והתלישות של מאות הפריטים, כל אחד לחוד וכולם יחד. "


 

קרדיט צילומים מצורפים: טום פרידמן, למעלה באוויר, 2010, אוסף מגזין 3 מוזיאון וקרן לאמנות עכשווית. צילום: כריסטיאן סאלטסTom Friedman: Up in the Air, 2010, Collection Magasin III Museum & Foundation for Contemporary Art. Photo: Christian Saltas .

 

 

 כרטיס להרצאה של טום פרידמן שישי 14.11.14 בשעה 12:00 כלול במחיר כניסה למוזיאון - מידע בקופת המוזיאון: 03-607-7020

 

   

 Tom Friedman - detail

 Tom Friedman - detail

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק