search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

רובר דלוניי: מקצבים לאין קץ

התערוכה "רובר דלוניי: מקצבים לאין קץ" מציעה קריאה חדשה ועדכנית של עבודתו, בהתאם למקומו בתולדות האמנות המודרנית, ומרחיקה לכת אל מעבר לסגנונות האורפיזם וההפשטה האופטית, שבדרך כלל רואים אותם כתמצית יצירתו
12/10/2014
רובר דלוניי, מגדל אייפל, שמן על בד, (הגדל)

 

 

 

התערוכה "רובר דלוניי: מקצבים לאין קץ" שתיפתח בימים הקרובים במרכז פומפידו בפאריס, מגלה את העושר הבלתי רגיל של יצירותיהם של רובר וסוניה דלוניי, הנמצאות באוספי המרכז הודות למתנה שהוענקה למדינה ע"י סוניה דלוניי ובנה שארל ב-1964.

 

 

באמצעות כ-80 עבודות, הכוללות ציורים, רישומים, תבליטים, פסיפסים, דגמים וצילומים, התערוכה חוקרת את התקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה, תקופה פחות ידועה, יחסית, בעבודתו של האמן שנשא את דגל "הציור הטהור".

 

דלוניי הצליח לחמוק מן האילוצים של הקנבס והמסגרת, כאשר החל לעסוק במרחב האדריכלי ביצירת ציורי קיר, בשנות ה-30 של המאה ה-30. בהשפעתם של חידושים אורבניים כגון עוצמתו של מגדל אייפל, השפעת לוחות המודעות והזרמת החשמל בתאורת הרחוב, דלוניי ראה את המודרניזם כסנסציה חזותית חתרנית – הבזק מונומנטלי ומסחרר. פעולת הראייה עצמה הפכה לנושא הציור שלו. וכיוון שהוא פעל ישירות על הרגישות של הצופה, בעיני דלוניי הייתה לציור מן הסוג הזה "היבט עממי", ובחיפוש אחריו הוא הרחיב את עבודתו לתחומים של עיצוב פנים, קולנוע ואדריכלות.

 

הדיסקים הצבעוניים מן התקופה שקדמה למלחמה הפכו למודולים עגולים – אשר, משום שחזרו עליהם עד אין קץ – הפכו למילה נרדפת לקצב של החיים המודרניים. ב-1935, דלוניי הציג תבליטים מצוירים, שהיו חדשניים לגמרי מבחינת הטכניקה שלהם, ושעשו שימוש במגוון גדול של חומרים, כאשר פני השטח שלהם קמו לתחייה בעזרת המשחק בין המרקמים. כוונתו הייתה לא פחות מאשר לחולל מהפכה באמנות, שלא תהיה מוגבלת יותר למישור הציור, אלא תקיף את המרחב של האדריכלות, האור והצבע, שמצטרפים יחדיו למקצב טוטאלי.

 

חלקה השני של התערוכה מוקדש לעיטורי הקירות המדהימים שרובר דלוניי יצר, תוך שיתוף פעולה עם האדריכל הצעיר פליקס אובלה, עבור הפלאס דה שמין דה פר ועבור הפלאס דה ל'איר, שהיו סנסציה אדירה בתערוכה הפריזאית בשנת 1937.

 

ביחד עם הדגמים, רישומי ההכנה והתוכניות האדריכליות שנלקחו מן הארכיונים הלאומיים בצרפת, תוקרן גם מצגת שקופיות של תמונות שלא פורסמו עד עתה מתוך אוסף הספרייה של מרכז פומפידו, ספריית קנדיסקי, שתקים לתחייה את הפרויקט המרהיב הזה.

 

התערוכה "רובר דלוניי: מקצבים לאין קץ" מציעה קריאה חדשה ועדכנית של עבודתו, בהתאם למקומו בתולדות האמנות המודרנית, ומרחיקה לכת אל מעבר לסגנונות האורפיזם וההפשטה האופטית, שבדרך כלל רואים אותם כתמצית יצירתו.

 

אוצרת התערוכה היא אנג'לה לאמפ, אוצרת לאמנות מודרנית במוזיאון הלאומי לאמנות מודרנית

התערוכה תוצג במרכז פומפידו, 15 באוקטובר 2014 עד 12 בינואר 2015

 

 

פרטים על התמונה המוצגת:

רובר דלוניי, מגדל אייפל, שמן על בד, 169 X 86 ס"מ, מרכז פומפידו, פאריס.

© Centre Pompidou, MNAM-CCI, Dist. RMN / Photo: Philippe Migeat

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק