search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

תערוכה רטרוספקטיבית רחבת היקף של קזימיר מלביץ' בטייט מודרן, לונדון

התערוכה מהווה הזדמנות לעקוב אחר ההתפתחויות פורצות הדרך ביצירתו של האמן הרדיקלי, המסתורי ורב השפעה – וזאת לא רק באמצעות יצירות מופת ידועות, אלא גם באמצעות עבודות מוקדמות ומאוחרות יותר, פסלים, עיצובים וכן הדפסים ורישומים שמוצגים בפני הציבור רק לעתים נדירות . חובבי אמנות רבים התוודעו לעבודתו של קזימיר מלביץ' לאחר ציורו פורץ הדרך, "האפס של הצורה" משנת 1915, ציור של ריבוע שחור על קנווס מרובע, על רקע לבן. מלביץ' קרא לו "האפס של הצורה", ייצוג דואלי - לנקודת הסוף של הציור הפיגורטיבי ולנקודת ההתחלה של אוצר המלים הויזואלי החדש.
12/08/2014
קזימיר מלביץ', סופרמוס מס' 55, 1916, Krasnodar Ter (הגדל)

 

 

קזימיר מלביץ' (1878-1935), שחי ופעל במהלך אחת התקופות הסוערות ביותר במאה ה-20, היה אמן רדיקלי ומסתורי שהשפיע רבות על האמנות המודרנית. מוזיאון טייט מודרן מציג בימים אלה רטרוספקטיבה רחבת היקף של עבודותיו, המתבססת על האוספים הגדולים ביותר של יצירתו ומציעה התבוננות מקיפה על הקריירה שלו בשלמותה.

 

מלביץ' גדל ברוסיה הצארית, והיה עד במו עיניו למהפכת אוקטובר. הניסיונות המוקדמים שלו כצייר הובילו אותו אל ההמצאה המהפכנית של הסופרמטיזם (Supermatism), שפה חזותית בוטה המורכבת מצורות גיאומטריות מופשטות וצבעים עזים, אשר תומצתה בצורתה המושלמת ביותר בציור "ריבוע שחור". זו הייתה מחווה רדיקלית לחלוטין, הניצבת בשורה אחת עם ה"רדימייד" של דושאן, כאחד מן הרגעים המכריעים ששינו את פני האמנות במאה ה-20 וממשיכה להעניק השראה לצופים עד ימינו.

 

המבקרים בתערוכה יכולים ללוות את מסעו של מלביץ' לעבר הציור המופשט והקומפוזיציות הסופרמטיסטיות האיקוניות שלו, החל מציוריו הראשונים, שתיארו נופים ברוסיה, פועלים חקלאיים ונושאים דתיים – ועד כמעט כל הציורים ששרדו מן התערוכה האגדית "0.10". התערוכה חוקרת את מעורבותו ואת שיתופי הפעולה שלו בתחומים כגון אדריכלות ותיאטרון, כולל עיצוב התפאורה והתלבושות לאופרה האוונגרדית "הניצחון על השמש". כמו כן, התערוכה עוקבת אחר התקופה בה נטש זמנית את הציור לטובת הוראה וכתיבה, ואחר חזרתו – השנויה מאוד במחלוקת – אל הציור הפיגורטיבי, בשלב מאוחר יותר בחייו.

 

יצירתו של מלביץ' מספרת סיפור מרתק אודות החלום על סדר חברתי חדש, אודות הצלחות האידיאלים המהפכניים והמלכודות שעמן הם התמודדו ועל כוחה של האמנות עצמה, החל מהשתתפותו של מלביץ' בניסיון לשחֵר אחר חברה חדשה ועד העימותים שלו עם המשטר הסטליניסטי.

 

התערוכה הזו מציעה לראשונה למבקרים הזדמנות לעקוב אחר ההתפתחויות פורצות הדרך ביצירתו – לא רק באמצעות יצירות מופת ידועות, אלא גם באמצעות עבודות מוקדמות ומאוחרות יותר, פסלים, עיצובים וכן הדפסים ורישומים שמוצגים בפני הציבור רק לעתים נדירות. אגב הרישומים וההדפסים – זהו האוסף הגדול ביותר של עבודות של מלביץ' על נייר שהוצג אי פעם.

 

התערוכה במוזיאון טייט מודרן היא תוצאה של שיתוף פעולה בין מוזיאון טייט מודרן ובין גורמים רבים, ביניהם מוזיאון סטדליק וקרן חארדז'ייב, ששניהם פועלים באמסטרדם, אוסף קוסטקיס שבסלוניקי ומוזיאונים וגופים נוספים.

 

התערוכה מוצגת במוזיאון טייט מודרן עד 26 באוקטובר 2014, במסגרת "Russia Visualised", שנת התרבות הרוסית שאותה מציינים בלונדון במגוון תערוכות המתקיימות במוזיאונים ובגלריות שונים.

 

 

 

   
 

קזימיר מלביץ', ציור סופרמטיסטי
(עם טרפז שחור וריבוע אדום), 1915, מוזיאון סטדליק, אמסטרדם

 

קזימיר מלביץ', אישה עם מגרפה, 1930-32, State Tretyakov Gallery, Moscow

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק