search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
ארם גרשוני במוזיאון תל אביב לאומנות
ארם גרשוני , מתוך דיוקן עלמא גרשוני (הגדל)

ארם גרשוני , צייר ריאליסטי המצייר מתוך התבוננות , מציג במוזיאון תל אביב לאומנות תערוכת יחיד מקיפה בתאריכים 29.10.09-15.1.2010 . בראשית הקטלוג לתערוכת היחיד הראשונה של ארם גרשוני בגלריה אלון שגב בשנת 2003 הובאו שני הציטוטים הבאים :

"המשמעות הנסתרת היחידה של הדברים

היא שאין להם משמעות כלל .

זה מוזר יותר מכל המוזרויות.

וממחשבותיהם של כל הפילוסופים

שהדברים הם באמת כפי שהם נראים

ושאין מה להבין"

פרננדו פסואה מתוך שומר העדרים

"כדי שדבר יהיה מעניין , אין אלא להאריך להסתכל בו."

גוסטב פלובר במכתב לאלפרד לה פואטון.

ארם גרשוני , דיוקן עצמי בעיניים עצומותהציטוטים האמורים נראים כבחירה נכונה לתערוכת ציור ריאליסטי של ארם גרשוני אז וכך גם כיום. את התערוכה אוצר פרופ' מרדכי עומר . הנאמנות לחוויה החזותית והדחף לא לאפשר לה לחמוק הם הכוח המניע בעשייתו האמנותית של ארם גרשוני. צמוד למוטיב המשמש לו אמצעי - דיוקן, נוף, טבע־דומם או כל מראה אחר הנקלע לנגד עיניו - הוא נאחז בחוויה ראשונית, שברירית וכמעט נעלמת על מנת לנסות ולהחזיר לה את ישותה כציור. "ציור", אמר בראיון עם דרור בורשטיין, "זה מבט אבוד שאני מנסה למצוא בחזרה".על אופן הציור הריאליסטי מתוך התבוננות ניתן עוד מתוך אותו ראיון לצטט - "לקח לי זמן לגלות שאני כמעט לא מסתכל על המודל . שאני חולם מול הציור. אני קצת כמו יחידת קומנדו שצריכה לחלץ שבוי . אני נכנס לוקח מה שצריך ויוצא החוצה . המבט הישיר במוטיב הוא ארם גרשוני , דיוקן איתמר גרשוניקצר ומרוכז . הוא מוצא משהו, ומוציא אותו החוצה,לוקח אותו.

אף שארם גרשוני רואה בלא־אישי של הציור ערך רב חשיבות, הוא מעז לחבור, במיוחד בציורי הדיוקנאות, אל שדות טעוני רגש ורבי עוצמה הפולשים אל תוך האוטוביוגרפיה האינטימית ביותר של התא המשפחתי: אביו, אמו, אשתו, ילדיו. בציורי הדיוקנאות, ולמרבה הפלא גם בטיפולו בנופים או בטבע-דומם, המוטיבים עצמם מצמצמים את נוכחותם ובתמורה נפרס מול הצופה עולם עשיר ורב חוויות, המנותק מהמודל ומתמקד בערכים הפלסטיים של הציור עצמו.

בציוריו של ארם גרשוני מוטמעים ערכים ציוריים המעוגנים היטב במסורות עשירות ומתמשכות של המדיום ומתוך קשר, כמעט פיזי, עם עבודותיהם של אמני מופת כמו אנטונלו דה מסינה ואנגר, או עם אמנים עכשוויים יותר, דוגמת לנארט אנדרסון האמריקאי (מורו של ישראל הרשברג) או יואן אוגלו האנגלי. ארם גרשוני הוא בוגר הסדנה לציור ורישום בירושלים, שהוקמה על ידי  ישראל הרשברג, וכיום הוא מלמד בבית הספר לציור פיגורטיבי בתל אביב, "התחנה", שאותו יסד ב־2005.את תערוכתו של ארם גרשוני אוצר מוטי עומר.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק