search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
לודוויג בלום
לודוויג בלום צייר ישראלי שורשי ומאבות הציור הישראלי ,זוכה לתערוכה רטרוספקטיבית נרחבת בבית התפוצות . על לודוויג בלום ועל התערוכה - ארץ מול שמיים: הציור של לודוויג בלום (1891 - 1974)
לודוויג בלום , גמלים במדבר ,1943, שמן על בד (הגדל)

לודוויג בלום שצייר תמונות ריאליסטיות בעיקר בסגנון אירופי דייקני ואקדמי. הרבה לצייר תמונות מנופי הארץ. הנושאים האהובים עליו היו נופי ירושלים , מדבר יהודה וים המלח . בלום נחשב לצייר מקובל ביותר בתקופת היישוב. עתה , שלושים וחמש שנה אחרי מותו של האמן הירושלמי לודוויג בלום, ולמעלה מ-20 שנה לאחר תערוכתו האחרונה, תוצג החל מ-1 באוקטובר במוזיאון בית התפוצות התערוכה הרטרוספקטיבית  "ארץ מול שמים: הציור של לודוויג בלום". בתערוכה יוצג מבחר מקיף מציוריו, בהם הידועים והמוכרים, וגם ציורים שלא נראו בציבור עשרות שנים ואף כאלה שמעולם לא הוצגו קודם בארץ, רובם מאוספים פרטיים, וחלקם מהשאלות מאוספים ציבוריים .

לודוויג בלום נודע בעיקר בזכות ציוריו מנופי ישראל – ארץ הקודש. מבטים שונים על ירושלים והר הבית, מקומות קדושים, יהודים ונוצרים ונושאים בעלי אופי אקזוטי ופולקלורי. אולם לודוויג בלום צייר גם את ארץ ישראל המתחדשת ואת פירות המפעל הציוני: קיבוצים ומושבות, עבודה עברית בפרדס ובלול, ועוד נופים ואתרים ברחבי הארץ מחניתה ועד אילת. הפתעה מיוחדת מזומנת למבקרים בתערוכה במספר ציורים מתל אביב. אמנם בלום ידוע במיוחד כצייר של ירושלים, אך הוא היה גם אחד המעטים שציירו את תל אביב בשנות העשרים. ציורים אלה, שצוירו בדייקנות תיעודית מציעים לנו מבט צבעוני על תל אביב של פעם שלא הכרנו באמנות הישראלית.

 לודוויג בלום נולד ב 1891 בסמוך לעיר ברנו במוראביה, אז עדיין בתחומי האימפריה האוסטרו-הונגרית . בצעירותו הצטיין בספורט והיה ממייסדי מכבי בצ'כוסלובקיה. הוא למד ציור אקדמי בווינה ובפראג ובשנת 1923 עלה לארץ והתיישב בירושלים. בלום הוקסם מן העיר, מן האור ומהנוף המדברי הנשקף לכיוון מזרח ואלה היו לנושאים שבהם שב וטיפל בציוריו לאורך חמישים שנות יצירה. עם בואו לארץ בלום הצטרף לקהילת האמנות הצומחת ביישוב העברי בארץ ישראל והשתתף בתערוכות "מגדל דוד" הנודעות. אך את עיקר תוצרי יצירתו הפנה אל קהל בחו"ל, רובו יהודי ובעיקר בארץ מוצאו, צ'כוסלובקיה. שם גם קיבל את ההזמנה החשובה של ציור פנורמה של ירושלים עבור מוזיאון קתולי בברנו – כ-8 מ' רוחבה. ה'מודל' אותו צייר בלום כהכנה לפנורמה הגדולה יוצג בתערוכה, כמו גם מספר ציורים שיושאלו מן המוזיאון היהודי בפראג ומעולם לא הוצגו בארץ. בנו של לודוויג בלום, אלי לחם בפלמ"ח, ונפל בבליל הגשרים , בקרב על גשר א-זיו.  לודוויג בלום עצמו ורעייתו לא עזבו את ירושלים בימי מלחמת העצמאות, בכל תקופת הקרבות והמצור. חרף גילם התנדבו לסייע למתנדבי משמר העם וללוחמי ההגנה וצה"ל. לודוויג בלום מילא תפקידי שמירה ,ולעמדות שבהן שמר הביא עמו פנקס רישומים ופעל כמעין "צלם צבאי" המתאר דיוקנאות לוחמים ואתרי לחימה. מן הרישומים יצר ציורים בצבעי מים ובצבעי שמן. יצירות אלו מוצגות בתצוגת קבע במוזיאון שבבית הפלמ"ח.שם גם מוצג דיוקנו המפורסם של מפקד חטיבת עציוני אז, משה דיין .בשנת 1968 הוענק ללודוויג בלום אות יקיר ירושלים.

התערוכה מלווה בספר מחקרי מהודר, בעברית ובאנגלית, הכולל תמונות ותצלומים ומאמר מקיף על חייו ויצירתו של האמן מאת חוקרת האמנות ואוצרת התערוכה ד"ר דליה מנור.

 

התערוכה תפתח ביום חמישי, 1 באוקטובר, שעה 19.00.ותוצג עד ה- 31 בדצמבר 2009. 
 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק