search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

אורנה בן-עמי יוצאת מהכלים בגלרית המשרד

רישום בברזל

 

בתערוכה מספרת  בן-עמי סיפור דרך הכלים, נקודת המוצא היא המטבח של אמה. אורנה מציגה שלושה חלקים באותו נושא: מיצב הסירים "סיריאליזם"; סדרת פסלי ברזל שעברו מינימליזם חומרי עד שהפכו לרישום קווי בחלל; וסדרה נוספת, שבה היא משלבת פיסול בברזל עם רישום על גבי מצעי גבס. מיצב הסירים הוא  מחווה לאם, שגאוותה באה לידי ביטוי בסיר האוכל. ניחוח תבשיליה ומגע ידה האמנותי, שניכרו גם ברקמותיה, נותרים בתודעתה של בן-עמי כסמן דרך שממנו היא ממשיכה הלאה. הסירים במיצב מגוונים בצורותיהם ובמשמעויות שהם משדרים: סירים בהיריון, קרועים, רקומים, מוטלאים ועוד.

 

בסירים – חלקם מפוסלים, חלקם "רדי-מייד" מעובד, היא מעניקה סימני זיהוי שנלקחו היישר מתוך נפשה פנימה. האישה כמְכל היא נקודת מוצא בעלת קונוטציות פמיניסטיות, וממנה נובעות הצורות שמעניקה בן-עמי לכל סיר וסיר. בכל מגע של ידה ניכרת השאיפה לתיקון, להשבת הדברים למקומם. היא עושה זאת באמצעות פירוק הישות השלמה ואיחויה מחדש. השבר, הפירוק והתקווה לתיקון השבר, להשבת שמחת החיים, ליכולת להעניק אהבה ולארח, מגולמים במיצב, העוסק בעקבות ובסימנים, בעולם מחוק שהותיר אחריו זיכרונות רבים, טובים ומעיקים כאחת. העיסוק במטבח שהוא "נשי" ביסודו והביטוי שהוא מקבל תחת ידיה המרתכות את הברזל, מאיר את הקוטביות שבין החומר הקשה, הגברי, לבין המקומות הרכים, הנשיים, שאליהם מובילה בן-עמי את יצירתה לאורך כל הדרך.


בסדרה האמנית  מתארת כלים שונים בקו מתאר המדגיש את הנפקד לצד הנוכח . הקו המפוסל והחלל שלצִדו יוצרים כלי מרוקן מצורתו הפורמלית, ובו מהדהד הריק כנעלם שצורתו רק מדומיינת על ידי המתבונן.
בסדרה השלישית יצרה בן-עמי מעבר בין מציאות לדמיון באמצעות לוחות גבס, שבהם שילבה אלמנטים פיסוליים בצורת כלים ומגבות "רכות" מברזל עם רישומי פחם, המשלימים את הפונקציות הנעלמות של מרכיבי האובייקט הפיסולי. זהו רישום בברזל הנוגע ברישומי פחם. שימוש זה בגבס לצורך שילוב בין פיסול לציור מתבצע בטכניקה מקורית שאותה פיתחה לאחרונה. מיומנותה של בן-עמי והשליטה בברזל שמפגינות ידיה הנשיות באות לידי ביטוי גם בתערוכה זו. לאחרונה הוצגו עבודות הפיסול בברזל מרותך של אורנה בן-עמי בתערוכות יחיד בשבעה מוזיאונים ברחבי ארצות הברית וכן בגלריות באירופה ובטייוואן.

 

אוצרת הגלריה: רחל סוקמן 

אוצרת אורחת: חנה קופלר         

פתיחה: יום שישי, 1.3.13, בשעה 11:00

שעות פתיחה: שני-שישי 14:00-11:00; שני-חמישי 19:00-17:00


תאריך 1/03/2013 - 5/04/2013
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק