search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

הבנק של ולירו במוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב

הבנק העברי הראשון בארץ-ישראל 1848 - 1915

יעקב ולירו יליד ירושלים, ייסד את "בנק יעקב ולירו ושותפיו"  בשנת 1848, המוסד הפיננסי היהודי הראשון בארץ ישראל. הבנק פעל בירושלים, הסניף הראשון נפתח ביפו והיה בניהול הבן הבכור, משה, וסניף נוסף נפתח בדמשק. הבן הצעיר, חיים אהרן, סייע לאב בעבודתו בירושלים ובגיל 15 החל לעבוד בבנק. לאחר מותו של האח הבכור, משה, היה חיים אהרן לממשיך של עסקי אביו ומנהלם. חיים אהרן ולירו היה לבנקאי של שועי עולם שפקדו את ירושלים, אצילים ומלכים. הבנקאים לבית ולירו עמדו בצמתי הדרכים של ההיסטוריה המקומית בקשרי הקהילות, התרבות והפוליטיקה האירופאית והעותומאנית  בארץ הקודש. הסיפור המשפחתי משתלב בסיפור ההיסטורי, הכלכלי והציבורי של היישוב ומאיר בו נקודות מבט חדשות ומגוונות. מורשתו של ולירו, היהודי הראשון שהקים בנק בארץ-ישראל, היא חלק חשוב בתולדות העיר ירושלים.

התערוכה "הבנק של ולירו" עוסקת בבנק ובדמות המרכזית בו, חיים אהרן ולירו, ובמעגלים הרחבים של הרקע ההיסטורי, היזמי והחברתי של הבנק. בתערוכה מוצגים פריטים מיוחדים שנאספו בארץ וברחבי העולם, מסמכים וחפצים שהושאלו מבני המשפחה המורחבת, מארכיונים ומאוספים פרטיים. לצד הפריטים המשפחתיים, מוצגים מכתבים רשמיים, תעודות פיננסיות, מניות, איגרות-חוב, שטרות ומסמכים אחרים. כיום, כשמניה היא רישום במחשב, מעידים מסמכים אלו על העבודה הרבה שהושקעה בתכנון תעודות המניות שהונפקו בשנים ההן, על העיטורים והמוטיבים הציוניים שבהם.

 

בין החפצים המוצגים בתערוכה, ישנו מכתב מפריס הנצורה לירושלים משנת 1870 שהועבר בבלון פורח. כחלק ממערכת דואר בכדורים פורחים, מכתב זה הוא דואר האוויר הראשון לבירה. במכתב, שנחת 87 ק"מ מירושלים, מבקשת משפחת רוטשילד מולירו, להעביר  כסף לביה"ח רוטשילד בעיר. תיעוד פעילות הבנק בשנים 1848 - 1915, בעידן ראשית התיעוש והמסחר פותחת צוהר לפעילותו של "הישוב הישן" בארץ ובמיוחד בירושלים. הבנק פעל בסמטאות העיר העתיקה בירושלים כמעט שבעים שנה, נסגר בשנת 1915 בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, והיווה פתח לתהליך המודרניזציה של הבנקאות בארץ. הבנק שימש בעיקר צינור להעברת כספי תמיכה לקהילה היהודית בארץ, וסיפק שירותים לשלטון העותומאני. כמו כן, הבנק ביצע עסקאות פיננסיות עם בנקים רבים בארץ ובעולם, ביניהם הבנקים של משפחת רוטשילד.

בתערוכה מוצגים פריטים מיוחדים שנאספו בארץ וברחבי העולם, תעודות פיננסיות ומסמכים, לצד תמונות וחפצים משפחתיים של הבנקאי יעקב ולירו.

אירוע פתיחה יתקיים ב- 14 בינואר, יום שני, בשעה 18:00
אוצרות: ססיליה מאיר ונירית שלו-כליפא

מוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב, רח' חיים לבנון 2, רמת אביב
שעות פתיחת המוזיאון: ראשון  עד רביעי 10:00-16:00, חמישי 10:00-20:00, שישי ושבת 10:00-14:00.


 


תאריך 14/01/2013 - 30/06/2013
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק