search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

ימי הגימנסיה במוזיאון ארץ-ישראל

הגימנסיה העברית הרצליה, 1905- 1959

הגימנסיה העברית נוסדה בשנת 1905 ביפו. בשנת 1910, עם המעבר לרח' הרצל ולבקשת התורם הציוני האנגלי יעקב מוזר, נקראה ע"ש בנימין זאב הרצל. כך זכתה לשם בו - הגימנסיה העברית "הרצליה". הגימנסיה החלה את דרכה כבית-הספר התיכון הראשון בעברית, שבצדו התנהלה פנימייה לתלמידים מרחבי העולם שבאו ללמוד בה. תחושת השליחות שפעמה במקימיה עברה לממשיכי דרכם. הללו תפסו את המעשה החינוכי כמקיף הרבה יותר מלימוד חומר בלבד וראו את עצמם מחויבים לבנייה ולעיצוב של החברה בארץ.

 

אוצר נדיר של צילומים ומרתקים חושף בפנינו תקופות שונות מתולדות הגימנסיה העברית הרצליה, מאז הקמתה. התערוכה מציגה פרקים מתולדות אחד המוסדות החשובים והמשמעותיים ביותר בתולדות החינוך והתרבות העברית בה נגלים לעינינו  אנשים, מעשים ואירועים . התערוכה מתארת את סיפורה של הגימנסיה העברית "הרצליה", בשנותיה הראשונות ובמשכנה ההיסטורי ברחוב אחד העם, פינת רחוב הרצל. המסמכים והצילומים הרבים שיוצגו בתערוכה מאפשרים לצופה  לבחון בעצמו את הסיפורים של אנשים שעל שמם קרויים רחובות בתל אביב  ומהווים נקודת מוצא להיסטוריה של היישוב בארץ. התערוכה מהווה עדות היסטורית למוסד החינוכי העברי החשוב, לתלמידיו ולמוריו. כקפסולה של זמן, "ימי הגימנסיה" משחזרת 54 שנים, עד יום הריסת הבניין המקורי (כיום, מגדל "שלום") והמעבר למבנה הנוכחי ברחוב ז'בוטינסקי, ומקימה לתחייה את מעצבי ההיסטוריה שלנו ברגעי יומיום, רגעים גדולים כקטנים.

תלמידיה הראשונים של הגימנסיה הם אלו שעיצבו את החברה והתרבות מדינת ישראל. בין מנהליה היו בן ציון מוסינזון, חיים בוגרשוב וברוך בן יהודה. ברשימת הבוגרים נמנים אנשים המהווים את עמודי התווך של החברה הישראלית כמו משה שרת, אליהו גולומב ודב הוז. התצלומים שלהם מהווים עדות לדרך שבה הם התחנכו והתפתחו והיו לדמויות המרכזיות בחברה הישראלית. התצלומים משקפים את הרוח, הערכים וההווי של המוסד.

התערוכה מתמקדת בפרק אחד בקורות בית הספר: הפרק הראשון שנמשך 54 שנים והתנהל במבנה שהוקם ברחוב הרצל בתל-אביב. נושאי התערוכה עוסקים בתחומים שונים: יסוד הגימנסיה ביפו, האדריכלות, כיתות ומחזורים, מסורת הטיולים בבתי-הספר, שיעורי התעמלות ופעילות ספורטיבית, מוסיקה ואמנות, תנועות הנוער, אירועים ואישים, הריסת הגימנסיה. התצלומים מנציחים הן את הפרטי והן את הכללי. נראים בהם מורים ותלמידים בפעילות בית-ספרית, בין כותלי הגימנסיה ומחוצה לה, על רקע של נופים שבהם טיילו. רבות מהתמונות מבוימות, מאורגנות ומתוכננות בתשומת לב. לצד כ- 150 תצלומים המהווים תזכורת יוצאת דופן לימים עברו, יוצגו גם שולחן המנהל, עבודתו של הנגר אברהם קריניצי, שלימים היה לראש העיר הראשון של רמת-גן, חלון בצורת מגן-דוד, שריד מבניין ביה"ס הקודם והעתקי איורי הגימנסיה מאת נחום גוטמן. סרטי וידאו נדירים מציגים, בין היתר, את הריסת המבנה הישן ואת ביקוריהם של בלפור והרברט סמואל בגימנסיה.

אוצר: גיא רז

שעות פתיחה: ימים א'-ד' 10:00-16:00, יום חמישי 10:00-20:00, שישי ושבת 10:00-14:00
החל מ- 2 בדצמבר 2012

התערוכה תינעל ב- 30 במאי 2013.

מוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב, רח' חיים לבנון 2, רמת אביב


תאריך 2/12/2012 - 30/05/2013
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק