search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

גיא ברילר בגלרית הקיבוץ

הדרך אל הקבוצה אינה קצרה אך גם לא ארוכה או ירושלים החדשה

 

התערוכה מנסה לחבר מרחבי זמן ומקום, כפי שמרומז כבר בשמה, בטקסט ובדימויים שעל פני ההזמנה. גיא ברילר יוצר הקשרים פיסיים ומושגיים בין סוגים שונים של "קדושה". הוא יוצא לחפש אחריה בדרך שיש בה פשטות, מיידיות ומידה רבה של הומור. כך מתחברים להם במרחב אחד ארון הקודש וחמורו של משיח, עולם האינטרנט, אמנות, דת וממשל, היחיד והקבוצה, חדשנות ומסורת, הרוחני והכוחני.


הכותרת לתערוכה הינה כפולה:  "הדרך אל הקבוצה אינה קצרה, אך גם לא ארוכה" או "ירושלים החדשה".


הטקסט הראשון הוא שורה משיר חלוצים שכתבה נעמי ברונטמן, משוררת מקיבוץ אפיקים בשם "לילה דממה". השורה מצוטטת בספרו של עמוס קינן "הדרך לעין חרוד" (הוצאת עם-עובד, 1968). "ירושלים החדשה" הוא שמה של קומונה ירושלמית, שגובשה ב- 1908, על ידי בוריס שץ, מייסד בצלאל". חבריה היו אנשי העלייה השנייה, ביניהם יוסף ברץ, ממייסדי דגניה א'. "ירושלים החדשה" מאזכרת כמובן את עיר הקודש, את המשיח, את הדתות השונות. כאן מודגשת התפתחותה של העיר המערבית ב 120 השנים האחרונות. ברילר מעלה איזכורים אלה, כשהוא מטעין אותם במשמעויות סמליות ומבקש לפתוח אותם למרחב מחודש של אפשרות להתקיים בהווה במציאות של היום. ברילר הוא אמן ופרפורמר הפועל במרחבי ארץ כשהוא נושא עמו ערכת שידור ניידת. בשנים האחרונות הוא פועל מתוך קרוואן, אותו הוא מכנה "ניידת השידור של הרשות העצמית", יחידה עצמאית שבה הוא מתגורר בימי ה"מסע", פועל בתוכה ומשדר ממנה, מדווח על פעולותיו בזמן אמת לרשת האינטרנט (יו טיוב), למרחבים בלתי מוגבלים לכאורה. פעולותיו האמנותיות הן בו בזמן פעולות חיי יום יום, בקרוואן או בסביבותיו.
ברילר עורך מסעות לאורך ימים, במקומות ובזמנים הנושאים משמעות במסורת הקולקטיבית של היהדות. הוא פועל לרוב באופן ספונטני, כשפעולות רבות מתוכננות ומבוצעות במקום בו הוא שוהה באותו רגע. לעתים הן כמו טקסים קטנים. חלקים מסוימים מתוכננים ועשויים מראש, אבל נערכים בהתאמה לשטח ולמה שנוצר בו בזמן הפעולה.

 

"גלריה הקיבוץ" הבנויה משני חללים, תארח אותו הפעם כשתערוכתו מחולקת לשניים:
בחלל הכניסה יציג ברילר וידיאו בזמן אמת* פעולות אותן יבצע זמן התערוכה, וצילום אחד ( 40/30 ס"מ) בו מופיע הקרוואן.


בחלל הפנימי יציג על שלושה מסכי וידיאו חומרים ערוכים משני מסעות שערך במשך השנתיים האחרונות. יוצג גם תצלום קבוצתי שבו נראים משתתפי המסע יושבים במבנה של סימן שאלה גדול הפוך.


התערוכה תתקיים בתשרי, בעשרת "ימי תשובה", בין ראש השנה ליום הכיפורים. במשך עשרה ימים ישוטט ברילר בקרוואן שלו בין קיבוצים וקבוצות – דגניה א', יזרעאל ועין חרוד. הוא יקיים בהם "בעיקר שיחות עם אנשים וטיולים איתם, במחוזות שלהם" .

בעשרת הימים הבאים ישוטט האמן בתל אביב ברחובות הנושאים שמות הקשורים לתנועה הקיבוצית, לאנשיה ולערכיה, "שנטועים כלוחיות ברחובות". ברילר מוסיף כי הרחובות הללו מייצרים "אוריינטציה מסוימת", שאותה ינסה לחקור, אך מיד מתוודה כי "זה מופרך מיסודו, כמובן".  בימים בהם יפעל ברחבי תל אביב יוקרנו השיטוטים שעשה בקיבוצים על מסך קטן, (אחרי עריכה קצרה, שתנסה לתמצת באופן גס את מה שכבר היה במסגרת ימי התערוכה). בנוסף ייתלו על הקיר תצלומים מתוך המחשב, תצלום אחד מתוך כל יום פעולה. כך ייבנה על הקיר סוג של יומן פעולה.


תוצגנה גם סקיצות להכנת הרפסודה לשילוח הטיל 'נמרוד' לים, כפעולה של "תשליך", כחלק מ"ימי התשובה". "הנושא של ה"תשליך טיל" לא ידוע לי לגמרי עדיין" – אומר ברילר  -  "האם אוכל להניח אותו על רפסודה שאבנה ואופנוע ים יוכל אז לשלח אותו רחוק מהחוף? אני בקשר עם הגופים הרלוונטיים - משטרה וצבא, כדי להשיג אישורים לכך, ואז אוכל לדייק בתכנון הפעולה שלי, בשבועות הקרובים עד כיפור. כמובן, לנוכח המצב הבליסטי הרגיש והמורכב באזורנו ייתכנו שינויים בביצוע הפעולה, בהתאם למצב בשטח".

בחלל הפנימי יציג ברילר חומרים מתוך שני מסעות הקשורים למסע הנוכחי –


1. " I love Jerusalem & Jerusalem loves me" - מסע שערך בגבעת הממשל בירושלים במשך 49 ימי ספירת העומר שבין פסח לשבועות 2010. ממנו יקרין, על שולחן עבודה מלמעלה, פעולה שערך ביום האחרון, שבו הוא נראה עם עשרה אנשים נושאים את "ארון הקודש" (קונסטרוקציית ברזל שנבנתה במיוחד במידות הארון) ממוזיאון ישראל אל הכנסת. המסע צולם מה"צפלין" ושודר ברשת האינטרנט בזמן שבו נערך. גם הטיל 'נמרוד' נבנה ביחס לתערוכה ההיא.


2. 'מסע בדרך לשלם'* – מסע הליכה בן שישה ימים שערך ברילר, במסגרת עונת התרבות בירושלים עם קבוצת אמנים מתחומים שונים מהארץ ומחו"ל, בלוויית חמור לבן. המסע יצא מנווה שלום והגיע לירושלים . במסע נעשו פעולות אמנותיות, מופעים ודיונים, בהם נבחנו אפשרויות לתקשורת בין אישית, מהותם של חיים בקבוצה. בתערוכה הנוכחית יוצג וידאו של המסע, מלווה בסאונד מתוך העבודה  שעשתה ויקטוריה חנה עם הקבוצה במסע ונגינתו של יונתן אבישי. על מסך קטן ניתן יהיה לשמוע באזניות ולראות את מעגל השיחה הקבוצתית של משתתפי המסע ביום הראשון והאחרון של פעילותם. התצלום היחיד שיהיה בחדר (צילם יובל יאירי) מקפיא רגע מתוך עבודתם של הצמד ההולנדי Bik van der Pol  - Point d`Ironie ("נקודת אירוניה").
בה הם יוצרים עם הקבוצה סימן שאלה הפוך: החמור הלבן נותר בצד ללחך דשא...

יוצר: גיא ברילר.  בהשתתפות: גלעד רייך- מנהל אמנותי שותף, נועם כוזר- מפיק, ביק ואן דר פול (הולנד), נח פישר (ארה"ב), יונתן אבישי (ישראל-צרפת), חיה רוקין, נרקיס טפלר, יוסי גינסברג, לביא זיטנר, תום קרסני, מאמי שימאזקי, מוחמד ג'באלי, פורת סלומון, אוהד שם טוב, שניר קציר, מורן גוטמן, איתי מאוטנר, רנן מוסינזון, כרם הלברכט, איתי דארווי, יונתן קרן (הולנד), ארי פינס, מרקה וולנטה (ארה"ב), אריק פוטרמן, רפרם חדד, תהל פרוש, אורנית חורש, בן פטל, ירון מנדלוביץ', יאיר מוס, מאיר טאטי, רותם רוזנטל, ויקטוריה חנה, שרון קנטור ועוד.

* בערב "אוהבים אמנות" – יום חמישי, 6.9 – השידורים החיים יימשכו עד השעה 23:00.

אוצרת: יעל קיני

*התערוכה ללא אירוע פתיחה.
*נעילה והרמת כוסית: שישי, 28.9.12, 11:00-14:00.


קישורים למסעות קודמים:
www.goingupjerusalem.tv
www.thebproject.org


גלריה הקיבוץ, דב הוז 25, ת"א – 03-5232533


תאריך 3/09/2012 - 28/09/2012
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק