search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

גלרית הבית האדום בת"א בתערוכת ציורים

טבע דומם ועבר דומם מתעוררים לחיים

שתי אמניות גלרית הבית האדום בת"א, קרני נס ופנינה רמתי-פרנק, מציגות זו לצד זו שתי תערוכות מנוגדות אחת לשנייה, האחת מציגה טבע דומם והריק שבתוכו והשנייה עוסקת בעברה הרחוק ומתמודדת לראשונה עם זכרונות הוריה והכחשת מוצאה


תערוכה חדשה בגלרית "הבית האדום" -  שתי האמניות פנינה רמתי-פרנק וקרני נס, מציגות קיר ליד קיר ציורי שמן הבוחנים את החיים מזוויות הפוכות, ציורים בנושאי אמנות קלאסיים של טבע דומם במקום ובזמן לא ידועים, אל מול ציורים המשקפים התמודדות אישית עם עבר שהודחק המגיע לראשונה לקנווס. בתערוכה זו מובילות הציירות את הצופה בין שתי דרמות. האחת פיוטית ושקטה ואילו השנייה מבקשת להוליך אותך בתוך מסדרונות ארוכים של זכרונות הולכים ונשכחים, הרחק לעבר אירופה שלפני מלחה"ע השנייה בפולין.

שוש אברבוך, אוצרת התערוכה של רמתי-פרנק מתארת את עבודותיה : "אווריריות, שקיפות וריחוף אופפים את סדרת ציורי הסטודיו הריאליסטים לכאורה של פנינה רמתי-פרנק . אולם הנגלה לעין מדגיש דווקא את החסר- את הריק. נוצר מתח אותו מתארת האמנית  כ'דרמה שקטה' ".

רמתי-פרנק מתארת את ציוריה כאוסף של חפצים המצטברים בסטודיו והופכים לנוף הפנימי של האמנית. הקשר בין תוכן הציורים (דומם ללא ציון של זמן ומקום ספציפיים) לבין עולמה הפנימי אינם מוסברים או מנוסחים, אך בסופו של דבר הופכים למראה לעולמה הפנימי של האמנית.

לעומתה הציירת קרני נס מנסה לראשונה בחייה לשרטט קווים חדשים לתקשורת עם עברה המודחק, באמצעות תמונות מאלבום משפחתי ומייצרת דיאלוג בינה לבין עבר הוריה בפולין של ערב מלחה"ע השנייה. לטענת נס במשך שנים רבות, בתקופת חיי הוריה, עשתה ככל יכולתה בכדי להתרחק מהמורשת הפולנית מתוך החלטה להיות ישראלית-צברית. לטענתה החלטה זו הביאה למחיקת זכרונות ילדות שלמים מנוף ילדותה ומוצאה.

לאחר מות הוריה החליטה נס להתחקות אחר עברה מתוך געגועים. סקרנות שמשכה אותה לעבר השנים שדווקא קדמו להולדתה, מתוך רצון להכנס לתודעת הוריה והתקופות שלעתיד ישפיעו עליה .

האמנית קרני נס מעידה על עבודותיה : "מה נותר מתקופת חיים שלמה? בעיקר תחושה של סוד, חמקמקות והדחקה. עבודותיי משקפות ניסיון להתמודד עם מצב נפשי, געגוע כואב, למשהו בלתי מושג אך דומיננטי מאד, הנמצא מתחת לפני השטח".

שתי האמניות מתמודדות בצורה מרתקת עם שתי גישות מנוגדות לציור ותכנו.
האחת מתחקה אחר צורתו והשפעתו של הדימוי הניצב מולה בסטודיו בזמן אמת וללא שום כוונת תחילה  מתעלת את עולמה דרכו, בתקווה שישקף לאחר מעשה את עולמה הפנימי.
והשנייה מתחקה אחר משמעות צילום הכולא תקופה וערכים ומבטא משמעויות מרחיקות לכת, שהשפיעו על חיים שלמים של אדם שכל חייו נלחם בכדי לשכוח אותם וכיום מנסה להבין השפעתם.


פתיחה : ביום ו' 10.02.12 בשעה  11.00-14:00 
נעילה   :ב- 13.03.12


הבית האדום-גלריה לאמנות
רחוב הזרם 13 פינת רחוב היסוד (ליד מגרשי החניה של איצטדיון בלומפילד) תל-אביב.

טל. בגלרית "הבית האדום" -  03-5187440
שעות פתיחה : שלישי –חמישי  19:00 – 12:00  שישי : 14:00 – 10:00  שבת : 15:00 – 11:00


תאריך 10/02/2012 - 13/03/2012
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק