search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

שי עבדי בתערוכה "ראדו" בגלריה צדיק ביפו

תערוכה בהשראת המשורר והסופר הישראלי-רומני, ראדו קלפר

 

הסדרה עוקבת אחר דיוקנו המשתנה ומשלבת בתוכה משירתו ומעולמו הקונספטואלי. 

יצירת הסדרה החלה זמן קצר לאחר מותו של קלפר ומתקיימים בה אינטרפרטציה ודיאלוג בין ייצוגים אוניברסאליים ומקומיים של דמותו כמשורר, סופר, איש אמנות ותרבות, מהגר והומוסקסואל לבין היותו חבר קרוב של האמן ודמות מפתח עבורו.

הסדרה כוללת שתים עשרה עבודות בצריבה חשמלית על עץ לבוד וטכניקה מעורבת, למעט עבודה אחת בשמן על בד. כל העבודות בגודל 90  X 120 ס"מ.

 

אודות התערוכה:

בתערוכה הנוכחית "ראדו" ממשיך שי עבאדי להתקוטט עם פנתיאון התרבות הישראלי בהציגו את ראדו קלפר. מי שהיה משורר, סופר, הומוסקסואל, מבקר תרבות וספרן בספרית המחול, לא זכה לתהילה בחייו או לזיכרון במותו וידוע אך למתי מעט. עבאדי טורח ומוציא את דמותו אל האור ובכך חושף ביוגרפיה של איש תרבות וגולה נצחי בישראל. בשימו את ראדו הנשכח במרכז הפריים קורא עבאדי תיגר על תרבות הכאן והעכשיו, על השכחה ורדידות המחשבה ומחזיר את ההילה לראוי לה.

בספרו "יהודים בעל כורחם", מצטט ראדו קלפר את לידיה פלם: "עם זיגמונד פרויד הבנתי שהפראות היא אנושית והתרבות היא משימה בלא סוף, שאינה נגמרת לעולם, כמו האהבה או הכתיבה". עבאדי ממשיך את המשימה באמנות הפלסטית כמו נענה לציווי שהועבר אליו מראדו.  על לוחות עץ מסוגים שונים בגודל אחיד (90X120ס"מ) הוא צורב מעגל חיים של אדם. כל סוג עץ משמש מצע לתקופה אחרת בחייו, וכך תכונות העץ של הלבנה, הצפצפה או הדיקט יוצרות דיאלוג בין הרקע והתפאורה לדימוי התינוק, הנער, האיש הצעיר והמבוגר התשוש. 
טכניקת השריפה על גבי הלוחות עוזרת לעבאדי למצות את תפיסתו אודות ההרס והבנייה. השריפה המכלה את החומר יוצרת את הדימוי. ככל שהוא שורף יותר כך הוא מעמיק בפרטי הקמט, הצחוק והסרקזם, מצב הרוח ושאר הרוח של הדמות, שבחייה היה בה גם יסוד טוטאלי והרסני. הטכניקה מאפשרת לעבאדי להפוך את ספור החיים של ראדו למשל. ככל שהדמות מתבגרת היא הופכת רוחנית יותר. דמות הילד החדה המחייכת לבדה במרכז הפריים במלואה דוהה לאיטה עם חלוף השנים. בהתבגרותה היא מתמצתת לראש, הקווים השרופים מתפוגגים לתוך העץ כך שקצות שערותיה משתלבות במצע, מרחפות בחלל ללא גוף.
בנוסף לביוגרפיה המצטיירת בעבודות, צורב עבאדי ציטוטים משיריו של ראדו כמו להטמין בעץ את מה שלא נקרא בספריו של האיש. מילות השירים הן חלק בלתי נפרד מהדימוי: הן סוודר, הן כתם בנוף והן מעצבות את ראדו כבמעין מדליה - מצביא תרבותי הנשמר לנצח.
את הסדרה חותם ציור שמן אחד: פורטרט רהוט, מדויק וקלאסי של אדם שכמו קיבל את המקום הראוי לו. בכך, פורע עבאדי את ההבטחה לזכור את מורו הרוחני וידיד נפשו.

חנה קומן

 

בנוסף לפתיחה יתקיימו:
פאנל, "ראדו: בין שירה, מחול וציור" יום שני 06.02.2012,  20:00. 
משתתפים: המשורר והסופר אילן שיינפלד, הכיראוגרפית רונית זיו והאוצרת אירנה גורדון.

 שיח גלריה,יום שבת 25.02.2012,  11:00
                                       


תאריך 26/01/2012 - 2/03/2012
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק