search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

אור קולי - לקויית ראייה ושמיעה אבל אמנית נחושה

לירית שפיר-שמש , לקויית ראיה ושמיעה מצלמת מהלב

 

לירית שפיר שמש (48) נולדה עיוורת וחירשת. בנחישות אין קץ ובמטרה לחיות חיים רגילים ככל האפשר היא עברה סדרות ניתוחים בעיניים ובאוזניים.

התוצאות: אחוזי ראיה נמוכים - 10 אחוז בעין אחת ו-50 אחוז בעין השנייה בסיוע משקפיים במספר גבוה במיוחד, ואחוזי שמיעה סבירים באמצעות מכשירי שמיעה ומאוחר יותר בעזרת שתלי שבלול.
היא למדה במערכת החינוך הרגילה, שירתה בצה"ל כחיילת הראשונה שהיא כבדת ראיה ושמיעה גם יחד, סיימה לימודים אקדמיים ונישאה לבחיר ליבה. בקרוב,

תתחיל ללמוד בקורס מיוחד למורשי נגישות בשירות – תחום חדש שיציע ייעוץ לארגונים ולמוסדות באשר לשירותים ולתנאים שמתחייב או מומלץ להעמיד לרשות אנשים עם מוגבלויות במקומות ציבוריים,

ברשתות שיווק, באולמות תצוגה, במרכזי שירות ועוד. ומי כמו לירית מתאימה לתפקיד זה בהכירה את הנושא מ"גוף ראשון".
ב-12 בינואר 2012, ערב יום הולדתה, היא תעשה את הבלתי אפשרי – היא תפתח בגלריה "פיטשארט" ברעננה את תערוכת הצילומים הראשונה בחייה "אור קולי" ותשבור בכך את כל המוסכמות לגבי מוגבלות בכלל,

ובתחום הבלתי אפשרי לכבדת ראייה - הצילום. מצלמת מהלב, מצלמת מהראש, לא רק דרך העיניים. 

 
מתוך סיפורה האישי של לירית כפי שנכתב על ידה:
"כשהייתי ילדה בת תשע וחצי, סבי חידש עבורי את המנוי השנתי על העיתון "דבר לילדים". יכולתי לבחור בין שתי מתנות-למנויים ספר שאלות-ותשובות או מצלמה.

מה הביא אותי לבחור במצלמה, אינני יודעת עד היום. מה שאני כן יודעת כאדם בוגר שזו הייתה בחירה מפתיעה. הייתי ילדה שונה ואחרת מכולם.
הדבר התברר כבר בגיל שבועיים, כשראו משהו מוזר בשתי עיניי. נולדתי עיוורת עקב ירוד (קטרקט) מולד . מסכת של ניתוחים העניקה לי מאור עיניים חלקי ביותר.

בגיל חצי שנה הובחן שאני גם לא מגיבה לצליליה של הסביבה. רק סמוך לגיל ארבע הובהר סופית שאני גם "לא שומעת " וצריכה מכשיר שמיעה.

 

לימים, בעידוד של אנשים יקרים שהבחינו ביכולת שלי, התחלתי לכתוב בלוג. כתבתי תוכן אחד ועוד תוכן ועוד תוכן, הצצתי ונפגעתי עמוקות. גיליתי שוב את הכתיבה,

גיליתי את האהבה אליה, גיליתי את היכולת שלי בה, גיליתי שאני רוצה להישאר אתה, ליצור דרכה, לתקשר באמצעותה.
דרך הכתיבה, בה שילבתי מדי פעם גם צילומים, גיליתי מחדש את אהבתי הישנה לצילום, את רצוני להחזיק מצלמה ביד. לא אצא מביתי בלעדי מצלמה בתיקי, היא חלק ממני, חלק מגופי, חלק מנשמתי.
הבנתי שדרך העדשה העולם יכול להיות מעניין כל כך, מלא באותן הפינות שאנו נוטים לעבור לידן כמובנות מאליהן בלי לעצור ובלי לחקור. חיפשתי את המקומות שדיברו

אל לבי: צבע, קו, אור, שילובים. למדתי שהיופי הוא לעתים בפרטים הקטנים, שיכולים להיות ממש מול עינינו בדרך בה פוסעים, מעבר לחלון הרכב בו נוסעים."

גלריה פיטשארט ברעננה, המסגר 1 (בית טירן) קומה 1 חדר 102, רעננה
התמונות יוצגו עד ה- 02/02/12. שעות פתיחה: א' 10-17, ב'-ה' 9:30-18, ו' 10-14:30. ניתן לתאם שעות ביקור מיוחדות בתיאום מראש מול אורית, מנהלת הגלריה.


תאריך 18/01/2012 - 2/02/2012
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק