search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

אלי גור בתערוכה בכפר סבא

אלי גור אריה בתערוכה חדשה בגלריה העירונית בכפר סבא

 

הספר בעל זבוב, LORD OF THE FLIES , של ויליאם גולדינג משנת 1954, מספר על קבוצת ילדים שנקלעת לאי בודד. מנותקת מהעולם המוכר לה, היא מצליחה במשך הזמן ליצור באי "חברה" אוטופית המחקה ומיישמת את המודל המוכר של חברה מערבית דמוקרטית-נאורה. הסופר מנסה לשקף את פניה של החברה האנושית על כל פגמיה, ועל כל הבעיות השוררות בה.

החברה אותה בונים הנערים ב"בעל זבוב" שונה במהותה מן הדגם הטיפוסי. חרף חינוכם הטוב מתנתקים הנערים מהחברה התרבותית ונסחפים אחרי יצריהם לכדי יצירת חברה פראית בה האדם מתגלה כאויב הגדול של עצמו.

מטרתו של הסופר הייתה לעורר מחשבה על טבעו האמיתי של האדם המתגלה לעיתים קרובות כרחוק מאוטופי ואף יצרי ואכזרי. על כן, עוסק הספר גם בשאלת יצר האדם: האם האדם הוא טוב מיסודו והמוסדות הם אלו המשחיתים אותו או שמא האדם רע מעצם טבעו? ומה עלול להתרחש כאשר האידיאולוגיות קוראות תיגר אחת על השנייה.

הספר מתאר את הדחפים הטבעיים לכאורה של האדם במסגרת שנראה שאין בה גבולות, ושבה האדם יכול לעשות ככל העולה ברוחו. מצד אחד ישנו קול ההגיון והתרבות, ומצד שני יש באדם קול של אי סדר, אלימות, רדיפת כוח, כניעה ליצרים וציות למנהיג המבטיח הבטחות שווא. האמן אלי גור אריה משלב קונפליקט של התרסה בתוך האסתטיקה. דרך עבודת הפיסול המוקפדת והסטרילית הוא מצליח להדגיש את היצרים הרוחשים מתחת לפני השטח.

גור אריה חוקר טריטוריה חדשה, קרה, עוכרת שלווה, ומרתקת בכמה "איים פיסוליים" בהם נערכים ניסויים עתידיים בתחום האקולוגי, הפיזיולוגי, התרבותי והחברתי. הוא מערער את הגבולות, ומותח קו בפיתוח רעיונות  הקשורים תמיד לטבע, למערכת העצבים, למציאות המוכרת, לדמיון ולספרות מדע בדיוני. מלביש ומפשיט, חושף ועוטף, ומנסה ליצור מצב של קיום השרדותי בעולם פוסט - אפוקליפטי.

בעבודה עם שלושת הארנבים מרוטי הפרווה המתחממים להבל מפזר החום, ניתן לזהות את תפקידו של המכשיר החשמלי כמייצר חום המופק מבארות הנפט. הנפט הרעיל, מזהם את הסביבה וגורם לנשירת פרוות החיות. ואולי הכוונה הפוכה, המכשיר המחמם מייצג את הפיתוח הטכנולוגי המתקדם, ומפיח בארנבים חיים.

פסל הריצפה "מתקן צבאי שמזמן דבורים ומאביק אותם בחומר", הינו מערכת הכוללת ספק כוח עצמאי המשמש כמכ"מ צבאי המזהה מסיגי גבול, ומהווה אותות אזהרה של איסור, הרתעה,  קו-הפרדה ואיום. הפרח שהדבורים נכנסו לתוכו והוא מאביק אותם, תלוי בטכנולוגיות של האדם.

אלגוריה - הסיפור "בעל זבוב" שבו הילדים מפחדים מ"החיה" או מ"המפלצת" שכביכול נצפתה באי, מקיימים טקסים כדי לרצות את "המפלצת" וכמחווה הם משפדים ראש של חזיר אשר נקרא בפיהם "בעל זבוב" משום שהוא מושך זבובים. יצר הפחד מלכד ולוכד את האדם בחולשתו ומפעיל תגובות מסוכנות והרסניות.

בעל זבוב במיתולוגיה הכנענית, נמשל ליצר הרע, הבא מתוך חורבן של השכל ושל המוסר.
 
שיח גלריה בהשתתפות האמן והאוצרת, ביום חמישי 12/1/12 בשעה 20:00
אוצרת: רביטל שגב
15.12.11 - 24.1.12
 
גלריה עירונית כפר סבא. רח' גאולה 12 כפר סבא טל' 09-7649303.
שעות פתיחה: ימים א'-ה' 9:00-12:00, 16:00-20:00. 
 
 
 


 


תאריך 1/01/2012 - 24/01/2012
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק