search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

בחירתו של נסיך – במוזיאון ישראל .

יצירות מופת מאוסף אסטרהזי , המוזיאון לאמנויות , בודפסט, במוזיאון ישראל .

יצירות מופת על נייר מתוך האוסף העשיר של הנסיך ההונגרי ניקולאס אסטרהזי השני השמור במוזיאון לאמנויות בבודפסט. התערוכה מגיעה לירושלים בעקבות הידוק הקשרים בין שני המוזיאונים, שניהם מוזיאונים אנציקלופדיים שאוספיהם נפרשים משחר העת העתיקה ועד ימינו. לפני כשנתיים הציג מוזיאון ישראל במוזיאון לאמנויות בבודפסט את התערוכה "מורשת ארץ הקודש: אוצרות ממוזיאון ישראל" אשר זכתה לעניין רב.

תערוכה זו שאוצרת מאירה פרי-להמן , תציג כ-109 רישומים והדפסים מהמאה ה-15 ועד המאה ה-18 , כולם יצירות מופת מן האוסף העשיר של הנסיך ניקולאס אסטרהזי השני ,יצירות אלה הגיעו בהשאלה למוזיאון ישראל ויוצגו לציבור בתערוכה חדשה החל מ-2.4.11.

ניקולאס אסטרהזי השני היה ידוע כאחד מאספני האמנות הגדולים במרכז אירופה בתקופתו . אוסף האמנות הנרחב נצבר בין השאר בסיורים בעולם והאוסף האיטלקי שהיה חביב על הנסיך במיוחד , נצבר בעיקר בסיור באיטליה בשנים 1794-1795 ונוהל על ידי אוצר האוסף - הצייר והחרט יוסף פישר .כמו כן היה ידוע ניקולאס כפטרון נותן חסות למוסיקה ולפעילויות אדריכלות ותרבות אחרות .ניקולאס המשיך את פטרונות שושלת אסטרהזי למלחין יוסף היידן .בתקופתו סבלה האימפריה מאינפלציה גבוהה עקב ההוצאות הכבדות שנבעו ממלחמות עם נפוליון במהלכן נאלץ הנסיך לדאוג לשמירת האוסף המקיף. כמו כן הוא עצמו התאפיין באורח חיים בזבזני והולל , יש אומרים כי הנסיך החזיק בכ-200 פילגשים שהביאו לו כ-100 ילדים . אורח החיים הבזבזני וכן ההוצאות הכבדות שנגרמו לו בשל נסיבות התקופה הביאו למותו במצב כלכלי שתואר על ידי מקורבים כמביש , זאת לאחר שיש הסוברים כי אבי השושלת – ניקולאס אסטרהזי היה עשיר יותר מהקיסר האוסטרי . ניקולאס אסטרהזי השני נפטר ונקבר בעיר קומו שבאיטליה. האוסף שהותיר אחרין הנסיך מעורר עניין בהצצה שהוא מספק אל טעמו האישי של האספן ומציע הזדמנות לצפות ביצירות שנשמרו בארמונות אצילים ומלכים.

האוסף העצום של Nicolas Esterhazy השני , 1765-1833 , היה אחד מהאוספים הפרטיים החשובים ביותר באירופה המרכזית בסוף המאה ה-18 ותחילת ה-19. התערוכה מציגה את טעמו האישי של הנסיך אסטרהזי, בן למשפחת אצולה  מהמכובדות בהונגריה . האוסף העצום כולל 51,000 הדפסים, 3,500 רישומים, 600 ציורים, 300 ספרים והוא מהווה כמחצית מאוסף המחלקה לרישומים במוזיאון בבודפסט. לתערוכה נבחרו 109 רישומים והדפסים של אמני מופת מאיטליה, גרמניה, ארצות השפלה וצרפת המשקפים את טעמו של האספן וטעם התקופה, הארצות בהן הרבה לבקר וחיבתו הרבה לאיטליה ולאמניה. בנוסף לחמש יצירות מאת רמברנדט ון-ריין, מוצגים בתערוכה רישומים והדפסים של אמנים ידועים כגון ניקולס פוסן, לוקאס קראנך האב, קלוד לורן, בטיסטה פיראנזי, אלברכט דירר,הנס הופמן , פאולו ורונזה, ויצירות של אמנים אחרים מן השורה הראשונה.

 

תערוכה זו במוזיאון ישראל היא הראשונה בסדרת תערוכות מאוספים ציבוריים שהתחילו כאוספים פרטיים.

 

התערוכה מלווה בקטלוג דו-לשוני,ותוצג במשך שלושה חודשים.

 


תאריך 2/04/2011 - 1/07/2011
מיקום מוזיאון ישראל
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק