search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

פסטיבל שם , אירוע אומנות ותרבות במכללה לחינוך ע"ש קיי בבאר שבע

 

פסטיבל שם מבקש להתבונן ולמתוח את גבולות מושג הפריפריה ביחס למרכז. כיום, בעידן  בו יש בעצם ריבוי מרכזים, ההגדרה של מהו מרכז משתנה.  מכאן, בהתאם ליחסיות של מושג זה, גם המושג פריפריה משתנה. פסטיבל שם מציע הסתכלות שונה, לא בינארית, בקשר שבין מרכז לפריפריה ומנסה לבחון את המורכבות בדינאמיקה וביחסי הגומלין ביניהן. 

הדיון אינו מתייחס רק למיקום גיאוגרפי אלא גם מכיל בתוכו משמעויות, חברתיות, פוליטיות, סוציו-אקונומיות ותרבותיות. מציאות חיים מורכבת ומרתקת אשר מעצימה את המטען התיאורטי של הגדרת הפריפריה והופכת אותה לישות דינמית גועשת ומעניינת.

פסטיבל שם, בדרום, מציע אופציה של התבוננות נוספת בשני המונחים האלה וכאילו מבקש לעשות היפוך מטפורי של המרחב.

חוסר ההגדרה המוחלטת של המושגים אומנם יוצר בלבול מסוים, אך בו זמנית גם פותח דלתות חדשות, ומאפשרת לכל מקום להיות גם מרכז וגם פריפריה.

אנו בוחרים דווקא לבחון את ה"שם" כלומר להתבונן מנקודת מבט חיצונית למרכז. מן החוץ פנימה אל המרכז ומן החוץ החוצה אל האופק והבלתי נודע.

במציאות כיום, בה נשאלות שאלות לגבי היחסים שבין המרכז לפריפריה הפסטיבל מעורר את השאלות הנוגעות למהות הקשר ומאפשר לקבל, מנקודת מבט חיצונית, פרספקטיבה של מקום ושל זמן.

נגב, באר שבע.. שעה ומשהו מתל אביב, מהמרכז.. האם תרבות היא על זמנית ועל מרחבית ? שאלות ההופכות את פסטיבל שם לחלק אינהרנטי בדיון המתפתח והחורג, זה מכבר, מן הגבולות המקומיים. מרכז מול פריפריה הופך, בקנה מידה גדול, לתיאור הכוחות הפועלים בעולם כולו : מקומיות מול אוניברסאליות ושאלות אודות מפגשים בין חברות ותרבויות שונות נשאלות ומוצאות ביטוי בכלכלה, בפוליטיקה ובתרבות.

שם יוצר מפגש דיוני-תרבותי בין כל אותם מרכיבים ולמעשה מבקש להפוך את ה"שם" ל"כאן".

פסטיבל שם נותן במה ליוצרים ממרחבי העשייה האמנותית בארץ: אמנות פלסטית, מחול, קולנוע ומוסיקה. מדגיש את היצירה המגוונת שנעשית כאן ואת קשרי ההפריה ההדדיים הנוצרים בין סוגי האמנויות למיניהן והמרחבים הגיאוגרפיים השונים שבתוכם הן נוצרות.

פסטיבל שם, במכללת קיי בבאר שבע, מציג סביבה תרבותית חדשה ומזמין את הקהל הרחב לבוא, להשתתף ולחוות את הדרום בראי האמנות.

"שם" היא גם תערוכת אמנות המוצגת בפסטיבל ובה מציגים אמנים מהמרכז יחד עם אמנים מהצפון ומהדרום.בין האמנים :אמינה נחנוביץ' , אורי גרון , גלעד אופיר , דורית יעקובי , דיקלה אבישר ,הדס רשף ,חאדר ואשח ,חנאן אבו חוסיין , חיה רוקין , חיים מאור ,יעל בלבן ,ליאת לבני , ליטל דותן ואייל פרי ,מיכל שרייבר , מיכל קורמן ,נטע אלקיים , נילי ברוייר ,ניק סמירנוב רועי קופר ,רני ששון .

התערוכה בוחרת להתייחס למושג "שם" בשני אופנים:

"שם" המיצג את הרחוק, הנשגב והנחשק- התבוננות רומנטית באופק, מתוך התייחסות לפואטיקה של הרחוק, כלומר היופי שבזר, באקזוטי ובנידח. בנוסף, ובו זמנית, מבקשת לאפשר התבוננות מפוקחת אל המקום הנוכחי מנקודת מבט ישירה, מקומית ולוקאלית כלומר "שם" שהוא "כאן". ניסיון לבדיקה מתוך יצירה אמנותית תרבותית של מרכיבי השוליים מתוך התבוננות משתהה ובמבט בוחן.

התערוכה, אם כן, מציגה את המתח שבין המבט הרומנטי והמוקסם לבין ראיית הפריפריה כמרכז חדש המודע למקומיות של הנגב, המקומיות של הפריפריה והיותה למשאב המעניק יחוד ועצמה.

הפסטיבל יתקיים מתאריך 31.5.2010  ועד ל 7.6.2010 , לפרטים 0524611335  shamfestival@gmail.com

מכללת קיי 08-5402777

אוצרים :נעה כהן,אורי גרון, ישראל רבינוביץ

 

 

 


תאריך 31/05/2010 - 7/06/2010
מיקום מכללת קיי באר שבע
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק