search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

חוה כהן 1907-2004 בגלריה הוראס ריכטר

 חוה כהן  נמשכה לאמנות וליצירה כבר מילדותה, אך צורכי הקיום לא אפשרו לה לעסוק בתחום. במשך כ- 40 שנה היא עבדה לפרנסתה כתופרת, ורק סמוך לפרישתה לגמלאות החל למעשה הפרק האמנותי המשמעותי בחייה ,שנמשך גם הוא למעלה מ-40 שנה.

 

בכל שנותיה כאמנית , אהבה כהן ליצור בחברותא וללמוד מניסיונם של יוצרים אחרים, מורים כקולגות: החל מטוני בונדי, חברתה הציירת שגילתה לה את רזי הציור מהתבוננות של טבע דומם, דרך מאיר מוזס, המורה בסדנת התחריט שבה השתתפה ב"בית הגפן", ועד חבריה לחוג "היוצרים", קבוצת אמנים חיפאית שבמסגרתה יצרה במשך שני עשורים.

 

כל מפגש עם מורה חדש היה בשבילה הזדמנות לצעוד במשעול אמנותי שעד כה לא פסעה בו. הסקרנות, הפתיחות והצמא ללמוד עוד ועוד הניעו אותה להתנסות בקשת רחבה של טכניקות בתחומי הדו – מימד: רישום לסוגיו, ציור במגוון חומרים, תחריט, קולאז'ים ועוד. את עבודותיה היא הציגה בלא מעט הזדמנויות, בתערוכות יחיד או בתערוכות קבוצתיות, שהתקיימו תמיד בחיפה – ב"בית הגפן", "בית שגאל", "בית אבא חושי" ועוד.

 

אהבת הציור שלה, נחישותה וחיוניותה היו המעיין שממנו שאבה את תעצומות הנפש לצייר כמעט עד יומה האחרון. רק אחרי מותה התגלה ההיקף העצום של יצירתה. כהן השאירה אחריה 1400 רישומים מרשימים, כ - 900 תחריטים וכ - 180 ציורים, רובם פיגורטיביים, העוסקים בנוף, טבע דומם, פורטרטים או עירום.

 

רוב רישומיה מתמקדים במה שריתק אותה יותר מכל – בני אדם, מגלה את כישרונה העצום של כהן ללכוד בקווים ספורים הלוך נפש, הוויה, תווי אופי, לתמצת בקו בוטח אחד תנועה שלמה. במפגש שבין עוצמת ההבעה לבין "דלות החומר" – שם היא מתגלה במלוא גדולתה האמנותית."              איריס לוי .   אוצרת העיזבון והתערוכה   0523988713

                         

העיתונאי עמנואל בר – קדמא אומר על חוה כהן: "למרות  שציירה לאורך שנים רבות, שמה ויצירתה לא חרגו מהחוג הצר שבו הייתה מוקפת. בעיקר – משום צניעות באופיה ועיסוק אינטנסיבי כאם – משפחה.

המציאות הישראלית לא מעודדת מוניטין ומעמד קאנוני לאמנים שלא בשלו בבתי – הספר המקומיים, אצל מורים מוכרים ובעלי השפעה. וחוה כהן, שעלתה כאישה צעירה מגרמניה, לא יצאה מכלל זה. גם צניעותה ואופייה ה"יקי" המאופק לא עזרו לה.

חוה כהן, כביוגרפיה וכפרופיל אמנותי, היא סיפור שיחשוף את אחת הדמויות שהמדיה והמימסד האמנותי עוד לא גילו."

 

עוד על חוה כהן - " האמנית חוה (אווה גבלריאלה) כהן, נולדה ב-1907 בעיירה שטולפ בגרמניה, כיום סלופס בפולין, כבת הזקונים של רב הקהילה היהודית המקומית. היא עלתה לארץ ב- 1933, ועד סוף ימיה התגוררה בחיפה.

 

"לעולם יש מה ללמוד בתחום הציור.

בכל ציור צצות בעיות שלא היו בזה שקדם לו"      חוה כהן

 

אוסף מובחר מהיצירות תועד וכונס לספר רטרוספקטיבה המושק בפתיחת התערוכה בגלריה הוראס ריכטר ,במסגרת אירועי לילה לבן ב-3.7.08 - 19:30

 

אביבי כנרת.-מנהלת גלריה הוראס ריכטר ואוצרת התערוכה עם איריס לוי – 0544421255

בגלריה הוראס ריכטר

סמטת מזל אריה 24 יפו העתיקה 03-6825842


תאריך 3/07/2008 - 30/07/2008
מיקום גלריה הוראס ריכטר
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק