search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

"מעשה צורף" במוזיאון ארץ ישראל ,תל אביב

 

תערוכה חדשה במוזיאון ארץ ישראל , בתל אביב  ובה יוצגו תכשיטים שעוצבו ב"בית יעקבי", בית הצורפים המפורסם מימי קום המדינה .

אוצרת התערוכה: פרופ' נורית כנען קידר.

התערוכה תפתח בתאריך 4.5.08 , ותנעל ב- 30.10.08.

 

התערוכה תחשוף ותאיר את צורפות התכשיטים הישראלים שיוצרו באותן שנים במפעלים פרטיים על ידי צורפים ויצרנים רבים שעלו מארצות שונות, וזאת לעומת מפעלים מרכזיים וממסדיים כמו "משכית" ו"ויצ"ו" שהוקמו כדי ליצור מקורות פרנסה ל אומנים עולים חדשים וכדי לשמר את מסורות האומנות המיוחדת של עדות ישראל במזרח.

 

הצורפים והיצרנים במפעלים הפרטיים לא תמיד העמידו בעבודותיהם מודעות מתוכננת של הזהות הישראלית אך הם ביטאו ללא ספק את האמונה הספונטנית במדינה הצעירה ואת המאמצים הבלתי נלאים ליצירתם של תכשיטים וחפצים המבטאים את הישראליות על נהייתה אחר מודרניזם מחד וקשריה עם המזרח מאידך.

מפעלים אלה היו מגוונים וכללו תעשייה זעירה, אך בצדם פעלו  גם בתי צורפים שייצרו את תכשיטיהם כמלאכת מחשבת ייחודית. חלק גדול מהאומנים והיצרנים שעבדו בהם הגיעו בעליות הוותיקות, אך ייתכן שחלקם עלה גם בשנות החמישים. מעשי צורפות אלה היו נפוצים כייצור ישראלי עממי ופנו לקהלים נרחבים בארץ ובארצות אירופה ואמריקה. תכשיטים אלה שוּוקו על-ידי מכון הייצור הישראלי מאז שנות החמישים ודימוייהם מופיעים בקטלוגים מסחריים, שמקצתם מופיעים בנסח לספר זה.

 

בית הצורפים יעקבי ביפו נבחר כמייצגהּ של תעשיית תכשיטים זו. אוספי התכשיטים המגוונים שלו חושפים מגוון נרחב של תכשיטים משנות המדינה הראשונות ומאפשרים לימוד שיטתי של מלאכת הצורפות המסורתית, כמו גם הצורפות החדשה. זו האחרונה מהווה פרק משמעותי בן חמישים שנה בקורות הצורפות בארץ כמו גם בתולדות התרבות הישראלית. בעשור הראשון למדינה התבלט בית יעקובי כצורף מקורי שידע לאחד מסורות שונות ולהתאימן לרוח הזמן והמקום. מבית הצורפים שלו ביפו יצאו אלפי תכשיטים המשקפים את כור ההיתוך הישראלי ותהליך יצירת זהות ישראלית חדשה, תוך שימוש בטכניקות שונות ותפישות רעיוניות

מגוונות. רבים מתכשיטיו נענדו על ידי דמויות ציבוריות ובהן גולדה מאיר ובבה אידלסון.

 

שמעון יעקבי, צורף  ונצר למשפחת צורפים מזה דורות, עלה לירושלים מאורמיה שבאזרביג'אן הפרסית בשנת 1935 ושם יסד את בית הצורפים שלו, שאותו העביר בשנת 1949 לרחוב בוסטרוס (היום, רחוב רזיאל) ביפו. במקום, נוצרו תכשיטים בידי צורפים רבים שעלו בשנות החמישים מרוב קהילות ישראל במזרח. הללו עבדו לצד רבי הצורפים שמעון יעקבי האב ויעקב בנו (שחי ביננו), תוך שהם רותמים במשותף את מסורותיהם ליצירה החדשה.

 

בתערוכה יוצגו תכשיטי יעקבי וצורפים אחרים, כמו גם תכשיטי בדואים, פרסים ועדות שונות שימחישו את מקורות ההשראה והייחוד והחידוש שבעבודת צורפים אלה.

 

בתרבות הישראלית, לא נתפשו תכשיטים לא-מוסדיים אלה (שביקשו ברובם לבטא את החיים החדשים בארץ והשתמשו במילון הצורות של תכשיטי עדות ישראל במזרח בתור סימן זהות לאומנויות החדשות), כנושא למחקר וללימוד או כחפצים שיש בהם לשפוך אור על תפישותיהם האידיאיות של היוצרים וקהליהם. וכך למשל, זוהו עבודות הצורפות המגוונות בפיליגרן כעבודות תימניות דווקא, בעוד שהן מאפיינות מסורות צורפות במזרח ובמערב ונעשו בארץ על-ידי צורפים שבאו ממסורות צורפות מזרחיות מגוונות.

 

התערוכה והספר המלווה אותה, מהווים פרק מרתק בתולדות התרבות החזותית הארצישראלית- התכשיטים של ראשית שנות המדינה.

התערוכה תיפתח בתאריך 4.5.08 , ותנעל ב- 30.10.08.

 

מוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב

     רח' חיים לבנון 2, רמת אביב. טל': 03-6415244

 

     שעות פתיחה:

     ימים ראשון עד רביעי 16:00-10:00

     יום חמישי 20:00-10:00

     שישי ושבת 14:00-10:00

 

     מחירי כניסה למוזיאון: 26-38 ש"ח


תאריך 4/05/2008 - 30/10/2008
מיקום מוזיאון ארץ ישראל
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק