search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

נועה אסטרייכר, שירים למגירה בבית האמנים בתל אביב.

אוצרת: ורה פלפול. פתיחה 26.2.2015 בבית האמנים בתל אביב, רחוב אלחריזי 9.

 

נועה אסטרייכר כותבת ועורכת בעיתונות הכתובה והמקוונת עשר שנים לפחות. ניסיונה המקצועי כולל גם עבודה בחנויות ספרים ועיסוק מגוון רב בכתיבה . 'שירים למגירה' הוא פרויקט אמנות פלסטית שעוסקת בו אסטרייכר מזה מספר שנים , פרויקט שכבר 'הוליד' ספר אמן. השירים בפרוייקט אינם שירים המוטמנים במגירות נסתרות. אצל אסטרייכר השירים 'יוצאים לאור' וביחד עם המגירה. הפרויקט, החל בפתקים ופיסות נייר שנתחבו אל בינות דפיהם של ספרי שירה שקראה אסטרייכר, במטרה לסמן שירים שאהבה במיוחד. לא תמיד מדובר בשיר שלם - לפעמים זו שורה אחת, בית או אפילו כמה מילים. השלב הבא מתרקם ומתרחש אינטואיטיבית: אסטרייכר - שבסטודיו שלה מאגר מרהיב של מגירות עזובות אותן מצאה ברחובותיה של תל אביב-מגירות ישנות, סדוקות, עם סימנים של חיים קודמים - הופכת את המגירה לאובייקט.

 

כל מגירה הופכת לבית-שיר. השירים נכתבים בהעתקה ידנית, בעט שחור, ללא התערבות של הדפסה ממוחשבת, לעיתים נכתבות מילות השיר על מצע העץ עצמו ולעיתים המצע המוצמד לתחתית המגירות, שהיא כלוח החלק, ועליו נכתב השיר. המצע משתנה, לעיתים עשוי הוא חולצת כפתורים, או ציפית לבנה שמולאה בצמר גפן, לעיתים אילו הן מפות ישנות, גזירי עיתונים, ניירות ומכתבים ופריטי זיכרון אחרים אותם אוגרת אסטרייכר.

 

תהליך התאמת השיר למגירה מתרחש לרוב בלא תכנון: מגירה מסוימת יכולה לחכות לשיר המתאים במשך חודשים – ולעתים השיר הוא שממתין למגירה שתתאים במדויק להוויה שעולה מבין מילותיו. על אף שרוב המגירות מכילות שירים של משוררות ומשוררים, ביניהם אבות ישורון, תרצה אתר, דליה רביקוביץ, חדוה הרכבי ורבים וטובים נוספים. במקרים מעטים עושה אסטרייכר שימוש במילותיה שלה. היא אינה משוררת – אך פעולת האמנות והכנסת הטקסט למגירה יוצרת בעצמה מעין שיר. ומעלה לדיון אפשרי מהו שיר, מי נותן לו תוקף, מתי הוא מקבל תוקף?

 

המגירות, שבחיי היום יום משמשות מקום פונקציונאלי לאחסון וכמרחב אינטימי, הופכות למצע ולאובייקט אמנות, פעור וחשוף כשתוכן מגלה פיסות חיים וקטעי שירים שלרוב מציגים רגעי כאב, בדידות, מלנכוליה, אהבה, געגוע וזיכרון. עבור נועה הן אלמנטים של רדי מייד כפי ששורות השיר הן אבני בניין מהן היא גוזרת ומרכיבה מחדש נוכחות והדגש חדש צלול ומרוכז משלה על גבי המצע. המגירה הופכת למעין "תיבת תהודה פואטית, למגבר מילים עשוי עץ שמשדר על תדר נפשי גבוה", כפי שכתב יגאל סרנה בטקסט שמלווה ספר אמן שאותו הוציאה לאור לפני כשנה.


תאריך 26/02/2015 - 20/03/2015
מארגן האירוע אוצרת ורה פלפול.
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק