search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

רותם ריטוב / השדה

 

על התערוכה כותבת אוצרת התערוכה הגר בריל :

 

השדה, תערוכתה של רותם ריטוב

 

השדה הוא מיצב רישומי המשחק ביחסים שבין הנוף כמכלול, לבין הפרטים המרכיבים אותו: רישומים בודדים, ישויות נופיות עצמאיות, מתלכדים בחלל גלריה בצלאל7 – חדר דימויים לכדי מרחב מזוהה וקונקרטי – השדה.

 

המימד החומרי של רצועות המסקינטייפ מקבל תצורה חדשה, והופך למצע לרישום הפחם, הפסטל וצבעי העיפרון. המיצב נבנה פעמיים: פעם אחת דרך צירוף רצועות המסקינטייפ זו לזו, ופעם שניה מחיבורם הרציף של הרישומים. החומר בונה את המרחב, והרישום – את הסיפור.

 

לו היה המסקינטייפ אדון לעצמו, היה נפרש ונדבק הלאה, ומשתלט על עוד חלל - ועוד חלל – ועוד.

מרכיבי השדה מאחדים כוחות בחלל הגלריה, והרישום הופך למרחב פעיל: הצופה, בעל כורחו, מוצא את עצמו מכותר מכל עבר. השדה יחסום את דרכו בכל אשר יפנה. הכניסה אל תוך השדה היא כניסה לסבך מונוכרומטי, צהבהב ויבש, ולעומתו - רישומים צבעוניים ודינמיים, רשומים בפרוטרוט. הם השחקנים הראשיים במחזה, המהווים מטאפורות לתפיסה הנופית המקומית.

 

בחיבורו נוף אימפריאלי, מתאר חוקר התרבות החזותית ו. ג. ט. מיטשל (Mitchell) את התהליך שעבר על ציורי הנוף, וקושר בין התפתחות הז'אנר של ציורי הנוף במאות ה- 17-19 לבין התפתחותו של האימפריאליזם האירופי. לא רק ציור הנוף, טוען מיטשל, אלא גם הנוף הממשי עצמו מהווה ייצוג תרבותי: לנוף יש מטען אידיאולוגי, כמו גם ערך כלכלי והיבטים פוליטיים, וכל אלו מתקיימים בו בזמן שההתייחסות הראשונית של האדם אל הנוף מעניקה לו דווקא איכויות של טבעיות נטולת-אינטרסים. בכך מהווה הנוף מעין "גשר" בין האדם לטבע המרוחק והפראי, והוא הופך למרכיב שהאדם, המבקש לשלוט בטבע, יכול לנכס לעצמו.*

 

וכך, השדה של ריטוב הוא שדה טראגי-מלנכולי הנמצא בתפר הדק שבין טבע נטוש ורמוס עד עפר, לבין דימוי אסתטי מהוקצע, מפתה למרות – ואולי בגלל – האלימות שהוא טומן בחובו.

 

הוא מה שנותר לאחר שניכסנו אותו, דרכנו עליו, עקרנו ממנו והפכנו בו. האדמה החרוכה היא המושא למאבק בין הדוכיפת המקומית, לבין הדררה הכובשת – המתפרצת בחבטת כנפיים ירוקה ולוהטת מעל קוצי הדרדר השחורים הנדמים כחרקים אימתניים, מפלצתיים כמעט. הנוף הוא השחקן הרביעי במערכה: הוא הדבק שזימן את שלושתם לאותו המקום.

 

שלושת השחקנים מרכיבים את הנוף ומגדירים אותו כמקומי, הופכים אותו לבעל חשיבות. כל-כך חשוב שנלחמים עליו. הנוף הוא כבר לא המושג החיצוני, הנצפה.

הוא הופך למשויך, לטריטוריית המריבה, והשדה הוא שדה קרב.

 

הגר בריל

___________________

*ו. ג. ט. מישטל, "נוף אימפריאלי" בתוך "נוף קדוש", תרגום: רונה כהן, תל-אביב: רסלינג, 2009

רותם ריטוב

אמנית עצמאית, חברת גלריה אלפרד.

אוצרת התערוכה הגר בריל היא בוגרת תכנית המצטיינים במדעי הרוח והאמנויות באוניברסיטת תל-אביב ולימודי תעודה באוצרות וניהול גלריות של בי"ס שורשים.

 

על הגלריה:

גלריה בצלאל7 – חדר דימויים

מתחם מעצבים בעיר, רח' בצלאל 7, ירושלים

טל. 0523-278-278, 0528-415-206

info@bezalel7gallery.co.il

 

רותם ריטוב אמנית עצמאית, חברת גלריה אלפרד. http://www.rotemritov.com/

 

הגר בריל בוגרת תכנית המצטיינים במדעי הרוח והאמנויות באוניברסיטת תל-אביב ולימודי תעודה באוצרות וניהול גלריות של בי"ס שורשים. hagarbril@gmail.com

 

בדימויים המצורפים:

1. רותם ריטוב, דרדר, 2013, פחם על מסקינטייפ, 40X35 ס"מ

2. רותם ריטוב, דררה, 2013, פסטל וצבעי עפרון על מסקינטייפ, 50X35 ס"מ

3. רותם ריטוב, דרדר, 2013, פחם על מסקינטייפ, 50X45 ס"מ

 

צילום עבודות: ליאת אלבלינג


תאריך 17/12/2013 - 7/01/2014
מיקום גלריה בצלאל 7 – חדר דימויים
מארגן האירוע אוצרת התערוכה הגר בריל
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק