search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

איליה גפטר , "אורות" בגלריה ברנרד

אנו משוחחים עם איליה גפטר וסוקרים את תערוכתו "אורות" המציגה נופים ודיוקנאות. כ-20 ציורי שמן על בד מהשנים 2011-2013. המתווים שרטוט עדין של מצבי נפש וחיפוש אחר האור כמחולל שינוי תודעתי.

מאת : עדן וייס

 

 

איליה תושב ישראל מספר שנים אך גדל ולמד במספר ארצות. שאלנו את איליה : נולדת בסנט פטרסבורג, גדלת בקנדה, למדת בקנדה ארצות הברית ואיטליה, והמשכת את דרכך האמנותית ואת חייך בישראל האם לריבוי המקומות היתה השפעה על התפישה האמנותית שלך ?

 

איליה : "לימודי ומגורי במספר מדינות שונות אפשר לי לרכוש רשמים וחוויות אינטימיות מגוונות ממספר מורשות תרבותיות , נסיעותיי חשפו אותי למגוון אוספים איכותיים שהשפיעו על ראייתי האמנותית והרחיבו את הפרספקטיבה שלי על אמנות ועל תרבות. "

 

שאלה: אתה מרבה לצייר דיוקנאות, בהם של בני משפחה קרובים. במה ציור דיוקן של איש קרוב שונה מדיוקן של מודליסט זר.

 

איליה: "נושאו של כל פורטרט הוא המודל. כאשר קיים קשר ביני לבין המודל שהוא מעבר להיכרות ויזואלית , מתווספים לציור מימדים החורגים מהתצפית הויזואלית, כך שהדיוקן מועשר ביותר שכבות ומגיע לעומקים נוספים."

 

שאלה: הציור הריאליסטי נמצא בשנים האחרונות בעליה וזוכה לעניין מחודש הן בישראל והן בעולם. מה תפקידו של הציור הריאליסטי כיום ? מה ניתן לחדש, והאם בכלל יש צורך לחדש ?

 

איליה: אני לא מבחין בין ציור ריאליסטי וציור שאינו ריאליסטי, כי שפתו של כל ציור הוא הפשטה בהתייחסותו לטבע. לכן אני מניח כי תפקידיו של כל ציור, בין אם ריאליסטי או אחר, הם דומים. ציור הוא תגובה סובייקטיבית למציאות. ואין זה משתנה אם הוא מנסה ליצור משהו חדש או מקורי. המציאות משתנה וכך גם האמנות. תפקידה של אמנות, אני מאמין, הוא להקנות סדר ומשמעות לעולם הסובב אותנו.

 

איליה גפטר נולד בסנט פטרבורג (1980), גדל בקנדה והחל ללמוד פילוסופיה באוני' יורק שבטורונטו. זמן קצר לאחר תחילת לימודיו זכה במלגה מלאה ללימודי אמנות במכון מרילנד, שבבולטימור, ארה"ב. לאחר סיום תואר ראשון בהצטיינות המשיך את לימודיו באיטליה ובארץ (בביה"ס לציור של ישראל הרשברג, בו הפך תוך זמן קצר גם למורה). כיום הוא חי ויוצר בישראל ומלמד אמנות בסטודיו "התחנה", (של ארם גרשוני) בתל אביב.

ציורי הנוף המוצגים בתערוכה "אורות" של איליה צוירו בירושלים ובתל אביב, במקומות בהם חי ופעל. בין הפורטרטים שיציג מצויים פורטרטים אישיים שלו ופורטרט של בן משפחתו.

 

הניסיון ללכוד את הרגע, המחולל שנוי בתפיסת המבט , הרגע החומק ממבט עינינו ומפר את האיזון החמקמק, בין חד פעמיותה של החוויה האישית לבין יופיו הנצחי של האידיאל החזותי, הם מהנושאים המעסיקים את גפטר בציוריו, בשנים האחרונות. "האור והצל נוכחים אמנם בציורי הנוף העירוני הפואטי המתאר מקטע רחוב שגור בשכונה ישראלית ממוצעת, אך הם מזדקקים מעבר לתיאור הנושאי הספציפי ומציבים את הסיפור המחזורי של הזמן, יום, בין ערביים ולילה.... כאשר איליה מצייר נוף- לעיתים הוא מנסה להיות "אובייקטיבי לכאורה" , ולעיתים הוא רומנטי, או דרמטי, כאשר האור המסמא הופך שכונה ירושלמית למעין טירה חלומית בימי הביניים". " לדברי איליה, תהליך העשייה האמנותית נע אצלו כל העת בין שני קטבים: הקוטב האינטואיטיבי והקוטב האינטלקטואלי, לעיתים נראה כי הם נלחמים זה בזה ולעיתים נראה כי הם חיים בשלום, זה לצד זה". כותבת איה לוריא, בקטלוג תערוכתו בגלריה גולקונדה (2008).

 

בציוריו עוסק גפטר בנושאי אור וחלל, בתאורה טבעית ובתאורה מלאכותית. "האור של המקום אותו אני מצייר חשוב לי יותר מן המקום עצמו", אומר גפטר. הוא מצייר מתוך התבוננות וגם מצילומים. כשהוא מצייר את הנוף הוא מצייר גם את עצמו. חשוב לו להתייחס בציור למקום, לזמן, לאור וכו'. "ציור, זה אני, הסביבה בה אני חי והידע שלי על התרבות. כל זה נכנס לציור", אומר גפטר.

 

 

 

 

התערוכה 'אורות', תוצג בגלריה ברנרד, רח' בן יהודה 170, תל אביב, טל:03-5270547, בין התאריכים: 18.4.13-17.5.13

שעות הביקור: ימים ב' – ה' 13:00 – 10:00, 19:00 – 16:00, יום ו' 13:00 – 10:00

 

 


תאריך 18/04/2013 - 17/05/2013
מיקום גלריה ברנרד, רח' בן יהודה 170, תל אביב
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק