search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

שיחה עם איזי מורגנשטרן על מארק רותקו כצייר יהודי, על אמנות ועל יהדות.

7/08/2012
left:1953 1001.53 Untitled;right:1959 2020.59 Unti (הגדל)
left:1953 1001.53 Untitled;right:1959 2020.59 Unti

איזי מורגנשטרן הוא מפיק ובמאי סרטים צרפתי. על אף טענתו באשר לקושי להגדיר אדם ובמיוחד אמן בצורה מקיפה וממצה, הייתי מוסיף להגדרתו, ושלא על דעתו, את היותו איש רוח בעל ידע מעמיק ביהדות , וחוקר דתות וקבלה (איזי הוא גם דר' לפילוסופיה). איזי מורגנשטרן אינו קשור, לדבריו, לתחום האמנות החזותית, אך המפגשים שערכתי עמו היו מהמעשירים שהיו לי, הן בתחום האמנות החזותית, והן בתחום היהדות. (פרטים על זכויות יוצרים בסוף הכתבה)

 

מחקרו המקיף אודות מארק רותקו נעשה בעקבות הזמנה של רשת טלוויזיה צרפתית להפיק עבורה סרט דוקומנטרי על מארק רותקו, לקראת אחת מהגדולות שבתערוכות של רותקו, תערוכה שהתקיימה בצרפת. פנייה זו נעשתה בעקבות סרטים קודמים ומצליחים שלו על דמויות יוצרים, בהם ההומוריסטן הצרפתי הנודע קורטלין, הסופר האידי יצחק בשביס זינגר ואחרים. סירטו אודות מארק רותקו "Mark Rothko, an abstract humanist", הוא סרט דוקומנטרי שנעשה לכלל הציבור הצרפתי ויצא בשתי גרסאות: בצרפתית ובאנגלית. זהו אחד הסרטים הדוקומנטריים שנעשו אודות אמנים, והנמכרים ביותר בצרפת ( שתי הגרסאות נמכרות באינטרנט – באנגלית, ובצרפתית). את איזי פגשתי לראשונה במהלך תערוכתו המרשימה של רותקו במוזיאון תל- אביב. במהלך התערוכה הוקרן סרטו, ואיזי מורגנשטרן הוזמן להרצות על מארק רותקו כצייר יהודי. לטענתו מארק רותקו הוא לא רק מגדולי הציירים במאה ה-20, אלא אולי גם גדול הציירים היהודיים בכל הזמנים. בסרט שיועד לקהל הצרפתי הדברים אינם נדונים במפורש, אך המסר ברור וקיים לאורך כל הסרט, וכמובן, ביצירותיו של רותקו. בין מאפייניו של רותקו כצייר יהודי ניתן לציין את ההיסטוריה האישית שלו ושל משפחתו, את השכלתו היהודית המעמיקה משחר נעוריו, את עבודתו בצעירותו כמאייר ויוצר עבור רב, אבל בעיקר את התובנות והמאפיינים בעלי זיקה יהודית ברורה ועמוקה בעבודותיו.

 

אנו נפרסם מאמר של  איזי מורגנשטרן אודות "מארק רותקו - צייר יהודי", שהתקבל לפרסום בארטפורטל. מאמר זה מהווה בעצם תרשומת לקראת הרצאות שנשא בנושא במהלך תערוכות רותקו בריגה, מקסיקו, וושינגטון, רומא, המבורג ותל אביב. בין המאפיינים היהודיים ביצירותיו של רותקו, המצוינים במאמר, ניתן לציין את האופקיות בהנחת הצבעים ובבניית היצירות , את משמעות (או חוסר המשמעות) בשימוש בצבעים כמעבירים אינפורמציה ללא תפקיד חווייתי או ריגשי, את תחושת ה"מסך" שיש להבקיע (כבמשכן, או בהתגלויות מבעד לענן או אש), את תחושת חוסר הסדר של היחיד מול העולם המובנה והמאורגן וצורך היחיד לארגן את עצמו.

השאיפה למגע ללא היכולת להשגת מגע ממשי(כבקבלה ), החיפוש אחר מקום או משכן, ציור רעיונות ולא ציור עצמים או דמויות, היחס ההומאני ההדדי של היחיד לאחרים ולאלוקים בדומה להגותו של הפילוסוף היהודי בן אותה התקופה ויליד אותו אזור בלטי - עמנואל לווינס ועוד מאפיינים נוספים.

לפני כשנתיים נשא כריסטופר רותקו בנו של האמן, הרצאה בכנס אודות הפילוסוף היהודי עמנואל לווינס ומארק רותקו, כינוס שהתקיים בטולוז, ובו עמד על נקודות הדמיון בהשקפתם של לווינס ורותקו ביחסם ליהדות ולחיים רוחניים. לצפייה ,(הרצאתו של כריסטופר היא באנגלית). 

הרצאתו של איזי מורגנשטרן במוזיאון תל אביב במהלך תערוכת רותקו (ב-2007) הבהירה לשומעיו את היקף ההשפעה היהודית על יצירתו. מעניין היה לשמוע את השיח שנוצר בעקבות ההרצאה. הקהל העלה באופן ספונטני טענות קשות לפני נציגי המוזיאון על כך, שנושא היותו של רותקו יהודי לא הוזכר כלל בלוחות ההסבר אודותיו, ולא יוחד מקום לתכנים היהודיים ביצירתו. כל זאת כשברור שזהותו היהודית של רותקו אינה פרט אחד מני רבים בביוגרפיה שלו, אלא מפתח מרכזי להבנת יצירתו.

כשמורגנשטרן מדבר על מוטיבים וערכים יהודיים, הוא מדבר בעיקר על עקרונות היהדות הליטאית הלמדנית והחוקרת, הבנויה במישרין על המסורת היהודית הקלאסית, ולא על היהדות החסידית המדגישה רגש ואהבה, שהולידה ציירים כמארק שאגאל שעבודותיהן משופעות ברגש ומושפעות פחות מחקירת הערכים הקלאסיים של היהדות.

 

לאחר פגישתי האחרונה עם איזי מורגנשטרן, שנערכה מוקדם יותר השנה, נשבר שיא חדש במכירות הפומביות הבינלאומיות (5.2012), ונקבע בבית המכירות כריסת'יס מחיר שיא ליצירת אמנות עכשווית (בתי המכירות מגדירים את הציור כשייך לקטגוריה של אמנות עכשווית ואמנות שלאחר מלחמת העולם השניה). ציור של מארק רותקו נמכר בלמעלה מ-86 מיליון דולר. מארק רותקו החזיק בשיא בקטגוריה זו גם בעבר ובשנים האחרונות נמכרו ציורים שלו בלמעלה מ-70 מיליון דולר. הביקוש לציוריו, לתערוכותיו ולתכניו של רותקו גובר בעולם ומורגנשטרן מתאר קהילה חוצה גבולות ועמים של "רותקואיסטים". מזה תקופה ארוכה שהצטרפתי לאיזי מורגנשטרן, וגם אני רותקואיסט.

 

אם אנסה להביא מסר מרכזי ממחקרו של איזי אודות רותקו, הרי מסר זה הוא שבני אדם אינם יכולים למצוא את מקומם בעולם רק על ידי טיפול ברגשותיהם ובתחושותיהם. אדם ,האבוד בעולם, צריך להציב את עצמו לפני הצעה מאורגנת או משהו שיארגן אותו, כמו לפני ציוריו המופשטים של מארק רותקו. ציורים אלה הם סימטריים בגודל אדם, מאירים וצבעוניים, הומוגניים ובעלי גב מוסתר. בדומה לעמידה לפני ארון הקודש בבית הכנסת בבחינת "דע לפני מי אתה עומד".

 

לאחרונה צפיתי שוב בסרטו של מורגנשטרן "מארק רותקו הומניסט מופשט", ובעקבות הצפייה נראה לי שנכון לסיים במשפט האחרון בסרט ,משפט המהווה ציטוט מתוך דבריו של מארק רותקו על הצייר האנגלי ויליאם טרנר : "הוא מצייר שום דבר, ומאוד דומה". "He is painting nothing, and very like" טרנר הוא הצייר האהוב ביותר על רותקו, ומשפט זה מציין במידה רבה הן את יחסו של רותקו להפשטה והן את הדרך שעשה מפיגורטיבי ומופשט עם ריבוי צורות למופשט המאופיין במיעוט צורות (עד לצורה אחת). להבנתו של רותקו כשאתה מצייר בצורה פיגורטיבית אתה מוסיף אינפורמציה שאין בה שום עניין. בהורדת האינפורמציה אתה מתקרב יותר לדבר האמיתי.(לתוכן, למידע, לאלוקות) התוכן הוא רחוק וקשה להגיע אליו, אבל ככל שתהיה פשוט יותר (עד כדי הפשטה מוחלטת) תוכל להתקרב אליו. עיקרון זה הוא גם עיקרון בסיסי בקבלה, לימוד הקבלה מנסה להגיע לדרך הפשוטה והמופשטת ביותר להבנה, לעולם, לאלוקות. הקבלה עוסקת בחיפוש מפתח יחיד (שיחליף ריבוי מפתחות ).

לפיכך דווקא על ידי ציור פחות (מופשט.) תצליח להתקרב יותר (להיות הכי קרוב, הכי דומה).
איכות נדירה וקרובה לכך ראה רותקו בציוריו של טרנר.

 

יודגש כי כל תמונותיו של מארק רותקו מוגנות בזכויות יוצרים Copyright © 1998 Kate Rothko Prizel and Christopher Rothko

 

למאמר - מארק רותקו צייר יהודי, מאת איזי מורגנשטרן 

   לפרטים אודות סרטו של  איזי מורגנשטרן: "Mark Rothko, an abstract humanist " באנגלית.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק