search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

קטי פלדי בבית סוקולוב

קטי פלדי מציגה בתערוכה "קל וחומר", 30 עבודות פיסול מן השנתיים האחרונות ועבודות מוקדמות יותר, התערוכה תוצג בגלריית אגודת העיתונאים ע"ש נ. סוקולוב, רח' קפלן 4, תל אביב,     עד לתאריך 11 בנובמבר 2008. אוצרת מירי קרימולובסקי.

 

קטי פלדי , שבמשך שנים יצרה בברונזה ובעץ  דמויות נשים מלאות, ילדים ותינוקות, בחרה לשנות כיוון והחלה ליצור את פסליה מחומרים זמינים פשוטים "נמוכים", כותבת קרימולובסקי במאמרה לתערוכה.

 

הפסלים של קטי פלדי שעשויים נוצות, עניבות, חבלים, חוטים, סוכריות, צלולואיד וקופסאות שימורים, הם כולם על טהרת החומרים הממוחזרים, שאותם פלדי אספה וצברה במשך שנים, בסטודיו שלה בחיפה.

 

"מה שמנחה אותה בפסליה הוא החומר שמכתיב לה את הנושא. כך יצרה פסל צבעוני ויפיפה של "תרנגול", שכל כולו עשוי עניבות. התרנגול הגאה שלה מבליט בחזותו הגברית- המתריסה את הופעתו הגנדרנית, אך עם זאת המשעשעת ומלאת ההומור. לפסל קראה פלדי "גבר גבר"."

 

את דמותו של צ'רלי צ'פלין במראה הנווד הנצחי , בחליפתו המסמורטטת וכובע צילינדר לראשו, בחרה לעשות מסרטי צלולואיד , אותם מצאה בסטודיו שלה מחכים לגאולה.

כך גם הפסל "סבתא סורגת" העשוי חוטי צמר ואיש העיתונים העשוי עיתונים ישנים, לו קראה "חדשות ישנות".

 

בנוסף לפסלי ה"רדי מייד" שלה תציג פלדי קבוצת פסלים עשויים עץ בהם יצרה דמויות נשים וילדים הצומחים מתוך החומר. לעיתים שמרה על גוש העץ המקורי ומתוכו גילפה את הדמויות.

פלדי, מיטיבה לחבר בין נימי העץ, עיניו ובשרו לדמויות שהיא יוצרת, כך שהן נראות אינטגראליות לחומר.

 

מיצב מרתק אותו תציג בתערוכה הוא "מיצב הכביסה". על חבל היא תולה חולצה, גרביים ומכנסיים העשויים עץ, להם העניקה מימד פלסטי גמיש, כשל פיסת בד המתנופפת ברוח.

 

פלדי, המיטיבה לפסל בעץ, במיומנות מרשימה, מעניקה לפסליה העשויים חומר קשה מראה רך, גמיש ועדין.

כך גם פסל ה"כרית" שלה העשוי עץ, הופך בידיה המיומנות לחפץ רך, בו ניתן למצוא את טביעת ראשנו כשאנו נשענים עליו.

"דומה שמכאן ואילך העיסוק בחומר ובחומר שהוא בעצם לא חומר, מרתק את פלדי."

היא מצליחה להפיך בחומרי יצירתה חיים ולהעניק להם מראה מצודד ובתוספת הרבה הומור.

 

לפלדי, אסתטיקה אישית, ייחודית, הנוצרת דווקא על דרך ההגזמה והיא המעניקה לפסליה את הממד ההומוריסטי שלהם.

פסליה הדשנים והמוצקים, שופעים ויטליות ושמחת חיים, מעיין גרסה מקומית לפיסול הקולומביאני של בוטרו, גורסת האוצרת. רצונה של פלדי להעניק לחומר משמעות שונה, להפוך קשה לרך, זקוף למכופף הוא אשר מקנה לפסליה את המראה הבלתי אמצעי שלהם, המבודח והמשעשע.

 

פלדי אינה משתייכת לזרם,סגנון, או אסכולה באמנות, היא יוצרת עצמאית המתפתחת ומתקדמת מתוך לימוד ומחקר של החומר ואמצעי הביטוי שלו.

 

 

אודות קטי פלדי

קטי ילידת הונגריה , חיה ויוצרת בחיפה. ב1948 עלתה ארצה עם בעלה, הרופא, לו נישאה אחרי מלחמת העולם  ה- II .שנים עסקה בגידול שני ילדיה. רק בשנת 1972 (כשהייתה בת 40) החלה ללמוד אמנות באוניברסיטת חיפה, לאחר מכן בניו יורק ובסדנא לפיסול בשיש בקררה, איטליה. היא זכתה בפרס שטרוק על יצירתה (2004) והציגה תערוכות רבות בארץ ובחו"ל.

פסליה מוצבים במבני ציבור, בגלריות ומוחזקים בידי אספנים רבים.

 

 

התערוכה "קל וחומר"... תוצג בגלריית אגודת העיתונאים ע"ש נ. סוקולוב, רח' קפלן 4, תל אביב,     עד לתאריך 11 בנובמבר 2008. טל' 03-6956141

 

שעות הביקור:

ימים א'-ה' 8.00-18.00 

יום ו'          8.00-13.00

 

 

 

                                                                                                                            

 

 


תאריך 12/10/2008 - 11/11/2008
מיקום הגלריה בבית אגודת העתונאים, רחוב קפלן 4 ת"א
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק