search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

רטרוספקטיבה של מרשל ברון בגלריה גבו

 בתערוכה יוצגו עבודות גדולות מימדים 150X300 ס"מ לצד עבודות בפורמט קטן של 50x60 ס"מ, בטכניקת שמן על בד,  אקריל על בד, קולאז'ים וטכניקה מעורבת  והן סיכום 20 שנות יצירה של האמן, עד למותו  בטרם עת  בשנת 1977.

רטרוספקטיבה זו, בה יוצגו עבודות מהשנים 1934-1977 ,שחלקן הובאו במיוחד לרגל התערוכה מאוספים  ברחבי העולם, שואפת לחשוף בפני הקהל הישראלי את מרשל ברון האמן.את התערוכה אוצרת מרלן פרר .

לפני 30 שנה מרשל ברון, עורך דין מרודזיה, אוהב מוסיקה וצייר מחונן, קרא תיגר על הגבולות האמנותיים בסגנון ציורו האוונגרדי. בתעוזה רבה יצר עבודות גדולות מימדים, עשירות בטקסטורה וצבע אשר זכו לתשומת לב ולהוקרה כבר בשנות ה-60 בדרום אפריקה מולדתו וברחבי העולם. יצירותיו הוצגו בארה"ב ודרום אפריקה ומוצגות במוזיאון הלאומי בזימבבואה.

 

הקנבס הערום כמו "מותקף" על ידי ברון עם מה שנראה כאימפולסים חופשיים,  אולם בצורות המלבניות הדקורטיביות, מתגלים לעין מבנים וקומפוזיציות. צבעוניות טונאלית לצד עידון אינטלקטואלי, אומרת מרלן פרר, אוצרת התערוכה.

מורכבות זו בה ניחן ברון, המשקפת את אופיו של האדם המודרני לצד החלקים הפרימיטיביים והראשוניים שבו, באה בין היתר לידי ביטוי ביצירותיו גדולות המימדים בהן נראים הירוגליפים, שכבות עבות של צבע וקצביות של קו וכתם.

 

נפשו המעודנת של ברון המוסיקאי, חיוכו המלאכי, לצד המעלות הרציונאליות שלו כעורך דין מצליח, הסתירו את אופיו הפראי והסוער כאמן. בברון בער הצורך לבטא את הכוחות הפנימיים האמוציונאליים ואינטלקטואלים שבו. ניתן רק לשער כי בכך דומה היה למלחין הנדל אשר את המוסיקה שלו אהב מאד.

 מרלן פרר טוענת כי על אף היותו תלמיד של האמן בן שאהן (Ben Shahn), בבית הספר (Skowhegan School of Art) במיין, ארה"ב, ניתן להבחין בהשפעה ובקשר ישיר ביצירותיו של ברון לאמן וסילי קנדינסקי.

 

 

 


 

השניים היו אמנים אשר הושפעו וקיבלו השראה עמוקה מן המוסיקה, שניהם אמנים מפתיעים וורסטיליים באספקרסיה אשר ביטאו על הקנבס.

תערוכה זו מהווה השראה לקהל הישראלי, המכיר אמנות מופשטת, דוגמת עבודותיה של לאה ניקל. הקהל הישראלי, כמו דרום אפריקאים רבים אחרים, יכול להזדהות עם הטראומה של אומה שנמצאת לאורך זמן במצבי קיצון, אומה שבה הפרובלמאטיקה בנושאי זכויות אדם ושמרנות דתית מתנגשים תדיר באי היציבות של אידיאלים ליברליים ורגשיים. 

ברון כמו היה מודע לקוצר הזמן שבידיו, חקר ופיתח את יצירתו  במהירות ובהתמדה, בהותירו לנו גוף עבודות גדול ושלם ומעורר התפעלות.

תערוכה זו,אומרת מרלן פרר , הינה יותר מרטרוספקטיבה, זהו מסר מן העבר.

 

התערוכה תוצג בגלריה גבו ,בין התאריכים:2.10.08-30.10.08

גלריה גבו, "בית אמריקה", שדרות שאול המלך, 35, טלפון:0773300141

שעות פתיחה: ימים ב'-ה' 14:00  -11:00, 16:00-19:00, יום ו' 11:00-14:00.


תאריך 2/10/2008 - 30/10/2008
מיקום גלריה גבו, "בית אמריקה", שדרות שאול המלך, 35, טלפון:0773300141

שעות פתיחה: ימים ב'-ה' 14:00 -11:00, 16:00-19:00, יום ו' 11:00-14:00.
מארגן האירוע מרלן פרר
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק